Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä oikeasti pitäisi tehdä energiakriisin vuoksi?

Vierailija
31.08.2026 |

Kun venäjän öljyä ja kaasua ei pidä enää ikinä ostaa ja lähi-idänkin tuotannosta suuri osa ei koskaan tule päätymään ainakaan halvalla maailmanmarkkinoille, on selvää että olemme keskellä energiakriisiä. Valitettavasti EU:n alueella ollaan laajalti panostettu sattumasähköön tuulivoiman muodossa ja ydinvoimakin on ajettu esim. Saksassa alas. Epäilen vahvasti ettei liikenteen sähköistäminenkään ole isossa mittakaavassa mahdollista koska ensinnäkään sähköverkossa ei riitä kapasiteetti eikä akkumateriaaleja riitä koko maailman tarpeisiin koska kaivosten tuotantoa ei pystytä kasvattamaan tuohon mittakaavaan mitenkään.

Energiatehokkuutta kannattaa tietenkin kaikissa olosuhteissa aina kasvattaa mutta siinäkin on tultu polttomoottoreiden osalta loogiseen päätepisteeseen, nykyisetkään moottorityypit eivät nimittäin kestä kuin murto-osan verrattuna aiemmin tehtyihin autoihin verrrattuna koska fysiikan lait ovat tulleet vastaan. Rakennukset myös homehtuvat nopeasti koska ilma ei energiamääräysten vuoksi vaihdu samalla tavalla kuin vanhemmissa taloissa. Minusta olemme aikamoisen ongelman edessä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
31.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos vähennnämme kulutuksen aivan minimiin niin talous puolestaan ei kestä sitä varsinkaan kun väestön vanhenemisen vuoksi olemme talousvaikeuksissa jo ennestään. Vanhukset kun eivät tuota mitään enää eivätkä juurikaan kuluta nuorempiin verrattuna.

Vierailija
2/2 |
31.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisi olla liian vaikea kysymys palstalaisille. No niin on minullekin.

-ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi yksi