Koirahyökkäykset, laitetaan asioita taas hieman perspektiiviin
Suomessa on vajaa miljoona koiraa. Suomen poliisi ottaa n. 200 ilmoitusta vuosittain siitä että koira on ollut tapauksessa jossa ihminen TAI YLEENSÄ TOINEN KOIRA on ottanut osumaa. Eli se tekee alle 1 tapausta päivässä. Jos alle 1 koira hyökkää toisen koiran kimppuun päivässä, siinä on edelleen 999 999 koiraa ketkä eivät hyökkää kenenkään kimppuun (mukaanlukien kaikki ne pitbullit sun muut "taistelurodut").
Näiden lukemien perusteella jotkut pöntöt käyttävät kaiken energiansa yrittäen kieltää kaikkea mahdollista ja luo kuvaa muille että sitä tapahtuisi "kokoajan" ja "kaikille".
Pointtina siis se että vaikka te kuinka haluaisitte muuttaa ympäröivän maailmanne mahdollisimman turvalliseksi, aina jää pieni rako onnettomuudelle ja sen kanssa on vaan yksinkertaisesti opittava elämään. Te ette voi pyyhkiä kaikkea "pahaa" yhteiskunnasta tai elämästä pois.
Sama asia kuin joku hyppää junan alle. Sä et voi kieltää junien kulkemista sen takia. Edelleen 5.5 miljoonaa ihmistä eivät ole hyppimässä junien alle.
Se on perspektiivi josta sä katot asioita, pidä huoli että se perspektiivi on edes hieman realistinen ja nojaa enemmän positiiviseen kuin negatiiviseen.
Kommentit (18)
pitit ja ne muut kallurodut tulisi kieltää kokonaan
Se että lehdessä provosoidaan yhdellä tapauksella ei tarkoita että kaikki hyökkivät
No, mutta jos joka päivä koira hyökkää ihmisen kimppuun ja tekee pahaa jälkeä niin onhan se liikaa. Ei ole mikään normaali tila, että joka päivä joku olipa sitten ihminen tai eläin pahoinpitelee toisen. Ihan samalla tavalla meillä on oikeus puhua siitä eikä vain leijua ruusunpunaiset lasit päässä. Jotkut koirarodut on jalostettu tappelukoiriksi, että ei nyt vängätä siitä. Ja kun itse olen niitä nähnyt lähinnä ganstereilla egon jatkeena ja "turvana", niin sitten sellaisen hirmun kanssa ronttevana kävellään kylillä että saa peläten mennä ohi, että pysyykö tuo tappelu koira tuolla aisoissa vai ei. Varmaan se onkin tarkoitus että muut pelkää. Me halutaan turvallisuuden tunnetta eikä mitään gänstöjen egoilua, lapsemme ansaitsee turvallisen ympäristön. Toki joku metsästyskoirakin voi purra. Valitettavasti on siitä kokemusta kun meidän metsästyskoira puri, on tunnettu rotu siitä, että on vain talon väelle ystävällinen. Toki asianosaiset oli käyneet koiraa kiusaamassa ja heittelmässä kivillä, koira kaivoi tunnelin häkistä ulos ja kävi puraisemassa, mutta se että onneksi siinä ei käynyt pahemmin. Koiraa ei lopetettu koska oli itseaiheutettu kiusanteon seurauksena. Mutta nää, että kun jos se koira ei pysy aisoissa vaan yllättäen hyökkää ilman mitään syytä niin tottaki niistä pitää keskustella.
Mun kimppuun hyökkäs kerran koira. Minulla sattui olee kalapuukko taskussa joten otin sen ja löin sitä koiraa kylkeen puukolla. Se sitten lähti metsään siitä kitumaan.
Vierailija kirjoitti:
Koirat eivät kuulu kaupunkeihin. Koirat pitää viedä maaseudulle ja pitää sähköaidatuissa häkeissä. Totelemattomat koiranomistajat asutuskeskuksissa pitää hakata sairaalakuntoon.
Terveisin Vertti 5v
Vierailija kirjoitti:
pitit ja ne muut kallurodut tulisi kieltää kokonaan
Niin tai sun öyhötys pitäisi vaan kieltää.
No kuinka usein susi on hyökännyt ihmisten kimppuun? Silti se monia pelottaa, vaikka koirahyökkäys aika moninkertaisesti todennäköisempi.
Samaa logiikkaa voi käyttää moneen muuhunkin asiaan. Kannattaa välillä kokeilla.