Ikinä ennen banaanikärpäsiä ei ole koko ajan tullut tyhjästä kuten nyt
Olen pyydystänyt banaanikärpäsiä sankoin joukoin jo kohta viikon ja eivät ole loppumaan päin. En käsitä mistä tulevat. Pidän pientä "kompostia" muovipussissa ja sitä kautta kiikutan näitä ulos. On tepsinyt nopeasti muina kesinä vaan ei nyt.
Onko mitään vinkkiä mistä tulevat?
Kommentit (9)
Kyllä niitä joskus vuosia aiemminkin oli paljon. Olikohan se vuosi 2014? Silloin moni puhui netissä niitä olevan paljon, ja se oli ainoa kerta, kun minunkin taloudessani oli banaanikärpäsiä.
Luulen, että nuo kärpäset lisääntyvät biojätteissä, ehkä myös huonekasvien mullassa. Riittää, että tulee esim. ruokakaupasta muutama muna tai vaikkapa aikuinen naaras, niin kohta niitä on parvi.
Meilläkin tänä vuonna, yleensä ei, roskia viedään päivittäin kyllä, useampikin kerta.
Ainoa biojuttu on tuo rasia mikä on muovipussissa ja johon pyydystän noita kärpäsiä. Mitään muuta ei sitten ole kuin viemärit. Sieltäkö ne sitten tulee. Vaikea uskoa.
ap
Meillä niitä tuli kaupan yrttiruukuista, on ollut vaikea päästä eroon.
Tyhjästä eivät varmasti synny eli jotain syötävää jostain löytyy. Eivätkä ole kovin pitkäikäisiä joten jotain syötävää löytyy jatkuvasti. Kaapit ja roskikset tarkkaan syyniin ja katoavat varmasti viikossa-parissa.
Huonekasvien mullassa pesivät. Katsopa seuraavan kerran kun kastelet kasveja, niin liikettä varmasti näkyy. On tosi vaikea saada häädettyä kun kerran asettuvat taloksi >:
Gates, Fauci ja Obama kertovat että seuraava epidemia on lähtöisin banaanikärpäsistä, ei laboratorioista... eikä lepakoista (laboratorio - korona)
Hedelmät? Pyykki, muruset, tiskiallas, tiskit, kukkamulta, viemäri, lavuaarit, komposti? Mehupurkki.