Mitä järkeä on venetsilaissa?
Taas on heitteillejätetyt kakarat räjäytelleet ilotulitteita useamman päivän pitkin asuntoalueen metsiä. Ilmeisesti huonot kotiolot tuottavat jälkeläisiä, joilta puuttuu täysin empatiakyky luonnoneläimiä kohtaan.
Kommentit (10)
Puhutko nyt Italian juhlista ? Mitä siellä Venetsiassa juhlitaan?
Ei mitään järkeä. Nimikin on kulttuurista omimista.
Vierailija kirjoitti:
Joku syksyn aloitusjuhla?
Meillä on oma kekri.
Emme tarvitse halloweenia tai venetsialaisia.
Voi syödä hyvin muusia ja mureketta
Vierailija kirjoitti:
Puhutko nyt Italian juhlista ? Mitä siellä Venetsiassa juhlitaan?
Aloittajan juhlat ovat venetsilat kylläkin!
Muinaistulien yönä muistellaan saariston merkkitulien perinnettä sota-aikoina
Ihan parhaimmat bileet kesänlopuksi! Aina mukava kun on syy pitää bileitä! Meilläkin karaoke raikaa, uunissa grillimakkaraa, hyvä porukka. Kohta mennään ulos ampumaan taloyhtiön pihalta raketteja!
Tässä on pitkä aika odottaa sitä halloveeniä!
Marjatta
Tarkoititko mitä järkeä on venetsialaisissa?
Täällä rannikolla niitä on vietetty aina. Ei niitä sisämaassa tarvitse viettääkään.
Jos tarkoitat venetsialaisia, niin sehän on kesäkauden päätösjuhla. Onko siinä jotain pahaa että sitä juhlitaan värivaloin ja paikoitellen ilotulituksin? Ilon ja valon juhla.
Tuo, että lapset saavat ilotulitteita käsiinsä ja häiriköivät naapurustoa ja luonnon eläimiä ei tietenkään ole tarkoitus eikä hyväksyttävää.
mitä järkeä on MISSÄÄN juhlissa.. Ei mitään mutta entä sitten. Kyllä hauskaakin saa olla, eikä siinä tarvi erityisesti järkeä olla.