Lausannessa kaikkien aikojen seiväskisa: Duplantis 621, Karalis 616
Olipahan kilpailu! Lausannessa hypättiin Timanttiliigan osakilpailu varsinaisen kilpailun aattona tänään stadionin ulkopuolelle rakennetulla hyppypaikalla. Paikalla 11 maailman huippuhyppääjää ja valtavasti yleisöä. Duplantis ylitti kaikki korkeudet ensimmäisellään, myös 621 (kisaennätys). Karalis pudotti ensimmäisellään 616, meni toisella sen yli, pudotti 621 kaksi kertaa ja yritti vielä kerran korkeudesta 626, ei mitään mahdollisuuksia. Duplantis yritti vielä kaksi kertaa uutta maailmanennätystä 632, toinen yritys oli erittäin hyvä. Oli jälleen mielettömän hienoa katsoa tuota seiväshyppääjien yhteishenkeä, he naureskelevat keskenään, taputtavat toistensa ylityksille ja kannustavat toisiaan. Kun Duplantis meni ensimmäisellään yli 621, Karalis purskahti nauruun ja pudisteli päätään. Muut kilpailijat menivät halaamaan Duplantisia. Myös Duplantis ja Karalis halasivat. Kisan jälkeen Duplantis puhui todella kauniisti, sanoi isänsä olevan hänelle valtavan tärkeä: "Kun hyppäsin kolmevuotiaana takapihallamme, siellä olimme vain isä ja minä. Ja täällä hän on taas kanssani, hyppään paljon korkeammalta ja on paljon enemmän yleisöä". Duplantis kiitteli lämpimästi myös Karalisia ja yleisöä ja sanoi: "Minä vain haluan hypätä mahdollisimman korkealta".
Kommentit (10)
Mieletöntä - hienoa myös, että soittivat Duplantisin 'Feelin' Myself'-biisiä aina kun hän hyppäsi.
Eiköhän Mondo sen maailmanennätyksen vielä jäljellä olevissa kisoissa tee, tuo jälkimmäinen hyppy näytti jo hyvältä.
Vierailija kirjoitti:
Kiva, että Duplantis on saamassa Karaliksesta haastajan. Hänen ylivoimansa on tehnyt seiväshypyn seuraamisesta usein jopa vähän tylsää, kun ero muihin on niin valtava.
No seiväshyppy Mondon kanssa ei todellakaan ole ollut tylsää koskaan, mahtavaa katsoa hänen parantavan maailmanennätystä tai yrittävän sitä. Ja voittavan kaikki kisat, toivottavasti voittaa jatkossakin. Hän itse sanoi äskettäin, että uskoo pystyvänsä hyppäämään 640. Vuonna 2023 hän sanoi, että uskoo pystyvänsä hyppäämään 630, ja tämän vuoden maaliskuussa hän hyppäsi uuden ME:n 631.
Duplantis:
– Pidin maailmanennätysyrityksistä. Minulla on vielä muutama kilpailu jäljellä. Uskon, että ME tulee pian.
Duplantisin upea hyppy 621sta hänen oman tänään julkaistavansa biisin taustalla:
Myös Duplantis ja Karalis saivat palkinnoksi juustoa (jota Kläbo aina talvella saa palkinnoksi kymmeniä kiloja, kun Le Gruyère on hiihdon maailmancupin pääsponsori), kun kerran Sveitsissä ollaan. Saivat vähän pienemmän palan kuin hiihtokisoissa.
https://media.gettyimages.com/id/2290685228/photo/athletics-diamond-sui…
Hieno tuo Mondon ylitys 621stä. Joko sunnuntaina Puolassa nähdään uusi maailmanennätys?
Tuo huippuseiväshyppääjien ystävyys keskenään on aivan mahtavaa, samanlaista kuin Silja Kososen ja Krista Tervon ystävyys. Kaikki hyppääjät kannustavat toisiaan sitä enemmän, mitä korkeammalta hypätään. Ja Duplantishan oli kutsunut häihinsä ainakin Emmanouil Karaliksen, Renaud Lavillenien, Kurtis Marschallin ja Sam Kendricksin, jotka ovat kaikki hänen läheisiä ystäviään. Lavillenie, 39, on Mondon esikuva, joka häntä on kautta kisavuosien kisoissa tsempannut.
Tänään Silesiassa myös hyvä seiväshyppykilpailu. Duplantis voitti, tulos 620. Karalis ja Norjan Sondre Guttormsen jaetulla kakkossijalla, tulos 600. Duplantis ylitti 610, jonka Karalis jätti väliin. Duplantis ylitti 620 ensimmäisellään ja Karalis pudotti siitä kolme kertaa.
https://media.gettyimages.com/id/2291159211/photo/athletics-diamond-pol…
Kiva, että Duplantis on saamassa Karaliksesta haastajan. Hänen ylivoimansa on tehnyt seiväshypyn seuraamisesta usein jopa vähän tylsää, kun ero muihin on niin valtava.