Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Osa suomalaisista ei ymmärrä, että poliisi on ensisijassa valtion väkivaltamonopolin edustaja, ei mikään asiakaspalvelija

Vierailija
19.08.2026 |

Poliisin ei tarvitse ottaa vastaan naama peruslukemilla vittuilua kansalaisilta. Poliisi ei ole mikään tarhantäti, joka hellällä otteella suojelee pientä ihmistä, mitä tahansa tapahtuukin. 

 

Olen ollut näkemässä, kun humalainen mies viikonloppuyönä kaupungin keskustassa näytti keskisormea ohiajavalle poliisiautolle, mikä pysähtyi, poliisit autossa pitivät tiukan puhuttelun miehelle ja ilmoittivat, että poliisivankilareissua on tiedossa, jos mies jatkaa epäkunnioittavaa käytöstä poliisia kohtaan. 

 

Vaikka eläisimme oikeusvaltiossa, niin se on ihan turha itkeä, jos tulee turpaan, mikäli et noudata poliisin antamaa pysähtymiskäskyä tai vastustat muuten virkavaltaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pask*t olet ollut näkemässä ja kuulemassa.

 

Taas mopopoika valehtelee palstalla. 

Vierailija
2/3 |
19.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Sinä et ymmärrä miten poliisi toimii oikeusvaltiossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silti poliisinkin pitää noudattaa lakeja ja kaikki rikolliset poliisit kitkeä poliisivoimista sillä samalla väkivaltakoneistolla. Jos sallitaan, että poliisi voi tehdä rikoksia, niin se on yhteiskunnallisesti ihan helevetin iso asia.