Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Älä jää korjaamaan narsistia. Menetät vain oman ja lastesi elämän.

Vierailija
15.08.2026 |

Narsistisen ihmisen tunne-elämä ja sen säätely ovat psykologisen tutkimuksen ja kliinisen kokemuksen mukaan jääneet uhmaikäisen eli noin 2–4-vuotiaan lapsen tasolle. Vaikka kyseessä on älyllisesti ja ulkoisesti aikuinen ihminen, hänen sisäinen tunne-elämänsä ei ole kehittynyt vastaamaan hänen kronologista oikeaa ikäänsä.

Narsisti ei kykene käsittelemään pettymyksiä, häpeää tai kritiikkiä. Kun hänen hauras omakuvansa säröilee, seurauksena on niin sanottu narsistinen raivo, joka vertautuu suoraan pienen taaperon raivokohtaukseen.

Noin 2–3-vuotias lapsi on luonnollisella tavalla egosentrinen. Hän uskoo, että maailma pyörii hänen ympärillään ja muiden tehtävä on palvella hänen tarpeitaan. Narsisti on juuttunut tähän kehitysvaiheeseen: hän kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun ilman vastavuoroisuutta. Hän ei kykene vastavuoroiseen parisuhteeseen tai olemaan normaali vanhempi lapselleen.

Taaperolla ei ole vielä täysin kehittynyttä kykyä asettua toisen asemaan tai ymmärtää, että muilla on täysin erilliset, omat tunteet. Narsisti näkee muut ihmiset vain omina jatkeinaan tai välineinään. Puoliso ja lapset muodostavat hänelle kuulisin, joka nostaa hänen arvoaan, hänen mielestään. Narsisti pelaa jopa omaa puolisoaan sekä omia lapsiaan vastaan. Hänen maailma on voittajia ja häviäjiä ja kun narsisti ei siedä häviämistä muiden, mm oman perheenjäsenten, täytyy kerran toisensa jälkeen hävitä hänelle. Hän pelaa ihmissuhteilla. Myös sillä tärkeimmillä.

Kun huomaat narsistisia piirteitä seurustelukumppanissasi, jätä hänet ASAP.

Hän ei parane hyvyydellä tai rakastamalla. Hän on rikki eikä häntä korjaa mikään.

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täyttä faktaa alusta loppuun tämä avaus.

Vierailija
2/4 |
15.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Komppaan. 

Minä yritin ymmärtää ja korvata miehelle hänen lapsuudestaan puuttuneen äidinrakkauden. Hän korvasi sen juonimalla minua vastaan kaikessa. Kadehtimalla ja kostamalla kaiken omassa sai raassa pääs sään keksimät jutut ja eron jälkeen vainoa malla minua yli 10 vuotta. Mitään en kadu niin paljon kuin sitä, että annoin hänelle mahdollisuuden. Kerran toisensa jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Narsisti voi käyttää paljon energiaa exän kiusaamiseen tai mustamaalaamiseen, vaikka hänellä olisi jo uusi puoliso. Hän ei kestä sitä, että expuolisolla menee hyvin ilman häntä. Hänen kuvitelmissaan hän oli se, joka toi expuolisole hyvän elämän, vaikka totuus oli täysin päinvastainen. Syynä tähän on narsistin tarve vallalle, hauras itsetunto ja halu suojella omaa täydellistä minäkuvaansa hinnalla millä hyvänsä.

Hän haluaa tuhota exän maineen, jotta muut uskoisivat hänen versionsa tarinasta. Narsisti ei kykene myöntämään tehneensä virheitä vaan hän työntää kaiken vastuun erosta expuolisolleen.

Uusi kumppani ei aina poista narsistin sisäistä tyhjyyttä tai tarvetta kostaakseen koetun "vääryyden". Narsku on todellakin tunne- elämältään uhmaikäisen taaperoikäisen tasolla.

Vierailija
4/4 |
15.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne lapset on sen narsistin silti vaikka eroaisitte. Niin, harmi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yhdeksän