Rap-artisti Pyhimykselle syytteet rattijuopumuksesta ja huumausaineen käytöstä
Kommentit (19)
Kuoppala kertoi heinäkuun alussa kärsivänsä työuupumuksesta. Hän perui kaikki soolokeikkansa Pyhimyksenä ja Teflon Brothers -yhtyeen jäsenenä. Yhtye tiedotti Pyhimyksen jäävän sairauslomalle ja jatkavansa keikkoja ilman kolmatta jäsentään.
Pyhimyksen artistisivu poistettiin ohjelmatoimisto All Day Agencyn ja levy-yhtiö Universal Music Finlandin nettisivuilta.
Syyttäjän mukaan Kuoppala on ajanut päihtyneenä autoa ilman ajokorttia aprillipäivänä eli 1.4.2025. Huumausaineen käyttörikos on tapahtunut aikavälillä 28. 3. 2025–1. 4. 2025.
Helsingin Sanomilla ei ole tiedossa, epäilläänkö Kuoppalaa autolla ajosta alkoholista juopuneena vai huumausaineen alaisena. Helsingin Sanomat ei tavoittanut Kuoppalaa tiistaina kommentoimaan rikossyytteitä.
Ei sentään groomaillut lapsia tällä kertaa.
Tässä alkaa kevään vaalilistalle olla tunkua, meriitit ovat valovoimaiset, eiköhän se ampuma-aserikoskin saada kun joku muistaa ilmoittaa huolettomat hanhijahdit.
Kiva moraali, voi olla vähän mielenterveysongelmia
Vierailija kirjoitti:
Työuupumus = huumehörhöily
Ja lasten saalistamisen paljastuminen.
Vierailija kirjoitti:
Kannabis vai jokin vahva aine?
Kannabis vai jokin oikea huume?
Mun täytyy nyt tunnustaa että olen kuullut hänestä mutta en tiedä yhtään omaa kappalettaan.
Vierailija kirjoitti:
Työuupumus = huumehörhöily
Menestys ja kuuluisuus ei tuonutkaan älyä eikä onnea. Wau. Mies saanut ihan kaiken elämässä, mutta sössi sen menemään.
Vierailija kirjoitti:
Kuka yllättyi?
Minä en.
Huhujen mukaan Petteri Orpo on yllättynyt tästä(kin).
Kannabis vai jokin vahva aine?