Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä poliitikot nykyään sanoo siihen, että "me tarvitaan paljon maa han muuttajia"?

Vierailija
04.08.2026 |

Eli kyse ei ikinä ollut siitä, että tarvittaisiin maa han muuttajia vaan työtä tekeviä mahdollistamaan kapitalismin sekä ahneuden himoitseman ikuisen kasvun. Siis kuka uskoo että talous vaan aina kasvaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kannattaisi ihan itse kuunnella mitä ne sanoo tai kirjoittelee, eikä elää jonkun vauvapalstan juttujen varassa.

Vierailija
2/3 |
04.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen tulevaisuus olisi niukkuus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei me tarvita edes niitä työtä tekeviä. Meillä on työttömiä. 

 

Suomi nousi ja palkat nousi silloin, kun työtä oli, mutta työntekijöistä oli pula. Se tarkoitti, että Ay - liikkeet syntyivät, palkat nousi ja työehdot parani, kun työntekijöistä kilpailtiin. Se oli tervettä muutosta. Ihmiset mielellään myös tekivät töitä, kun sillä palkalla oikeasti elämänlaatu nousi hurjasti. 

 

Nyt työehtoja on poljettu, ihmiset ei kuulu liittoihin. Yhdestä työpaikasta taistelee 2000 ihmistä. Palkalla ei enää elä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän kuusi