PALJONKO VIIKKORAHAA 7 JA 9 VUOTIAILLE?
Elikkäs paljonko mielestänne on sopiva viikkoraha alakoululaisille, 7 ja 9-vuotiaille? Lapset joskus väittää, että luokkakaverit saa enemmän, joten pistän kyselyn päälle. :) Itse olen yrittänyt pitää viikkorahan samana kaikille lapsille, mutta ekstraa saa ns. ylimääräisistä kotitöistä.
Kommentit (18)
Ei tarvitse ostaa erityisesti mitään itse. Annan joskus esim huoneen siivoamisesta (erikoishyvin) euron. Koulun lopuessa jouluna annoin 10 e, samoin varmaan nyt keväällä. Mummilta saanut nimpparina vitosen. Jos vinkuu jotain ns. tarpeetonta, käsken miettimään, onko sellaista että säästää ja ostaisi itse, usein into laantuu siinä vaiheessa.
Meillä on maksettu kuukausirahaa, jonka tuhlaavat sitten itse kuukauden aikana tai säästävät, milloin mitenkin. Alle kymmenvuotias saa 10 e/kk ja nyt kun siirrytään neljännelle luokalle, nousee se 15 euroon.
Vanhempi poika lähtee yläasteelle ja hän saa sitten 20 euroa kuussa. Ennen rahat meni karkkiin ym. " ilmanaikuiseen" , mutta nyt hän on hoksannut säästämisen ja mitä kaikkea voi isolla rahalla ostaa.
Itse olen kokenut viikko tai kuukausirahan hankalaksi: kukkarossa on harvoin rahaa tai en muista koska pitää antaa (ehkä lapset muistuttaisivat). Toiseksi pitäisi sopia mihin lapsi käyttää rahan (esim. pitääkö koulun diskot, retkirahat ym. maksaa silloin omista rahoista).
Haluisin sitoa rahan myös kotitöihin siten, että sen saa vasta kun tietyt hommat on hoitanut hyvin ja ilman suurta muistuttamista. En olen kuitenkaan keksinyt sopivaa systeemiä.
Just tänään oli tyttöjen kans puhetta viikko/kuukausirahasta.
He luki tästä uudesta lastenkasvatusoppaasta (ruotsalainen) että kuukausiraha sen ja sen ikäisellä on niin ja niin paljon. (Anoppi lainas mulle sen kirjastosta - sanoi tyyliin:että siitä voi jotai lukea jos huvittaa.) (opus on aika hauska, mun 11 v kertoi lukeneensä siitä että jos lapsi sairastaa, ja se haluasi kattoa telkkari 24h, anna sen katsoa. Jos lapsi haluaa jotai herkkua, anna sille...)
No siinä hetki keskusteltiin tai aloiteltiin juttua, että jos saa tietyn kuukausirahan, sitten pitää olla tiettyjä töitä, jotka kuuluu automaattisesti tehdä. Meillä ovat laiskoja, minä olen tietty totuttanut että kyllä äiti tekee..
Niinpä kävi hassusti, että jossain vaiheessa puhe koko viikkorahasta lopahti. Eli saavat yhä kyllä tehdä tiettyjä kotitöitä, niitä ei lasketa vain mihinkään viikkorahan piiriin. Vasta kävivät tivolissa, me annettiin rahaa tivoliin. Toimii meillä vielä näin. Eivät ole kovia törsäämään omia rahojaan.
annetaan 5e/viikko eli 20e/kk. Tämä on kyllä osoittautunut hieman liian suureksi viikkorahaksi, sillä rahalla saa aika paljon leluja tai karkkia ostettua... Tosin hän kyllä myöskin arvostaa palkkaansa, jonka edellytyksenä on koirien ulkoilutus ja pienet aputyöt kun äiti pyytää. Siihen on siis hyvä vedota ja sen perumiseen varsinkin. Lisäksi saa synttäreinä+nimppareina 20e mummilta. Mutta vastapainoksi lapsi on oppinut rahan arvon opettelua, hän joutuu itse maksamaan kaiken ylimääräisen mitä haluaa. Kerran maksoi esim. uuden farkkutakkinsa, lähemmän 50e, koska mieletsäni ei travinnut uutta takkia. Näin hän joutuu punnitsemaan, mihin haluaa rahansa käyttää.
Suositus: viikkorahaa voi aina nostaa mutta EI laskea, eli aloittakaa mieluummin liian pienellä viikkorahalla. Me ollaan nyt nalkissa tuon 5e kanssa...
eivät saa viikko- tai kuukausirahaa. Olen parin edellisen kirjoittajan kanssa samoilla linjoilla enkä itsekään ole saanut viikkorahaa.
Mieli voi tietenkin muuttua tässä vuosien mittaan, mutta nyt mennään näin. Keskustelimme eilen juuri isomman tytön kanssa tästä asiasta, kun hän on kuulemma luokkansa ainut, joka ei saa viikkorahaa. Kuitenkaan hän ei halua ostaa mitään, eikä myöskään säästää rahaa. Sanoin, että jos haluaa alkaa säästämään johonkin tiettyyn isompaan juttuun, niin sitten voimme miettiä viikkoraha-asiaa uudelleen.
Tyttö ei osaa ollenkaan pitää huonettaan siistinä, kaikki tavarat yms ovat aina levällään ja sekaisin ja hukassa. Rahat vain katoaisivat sukkien, kynien ja muiden pikkujuttujen tapaan " johonkin" . Tyttö siivoaa pitkin hampain huoneensa kerran viikossa ja silloinkin vasta painostamisen jälkeen. Muutenkin hän on todella höveli tavaroidensa suhteen (esim. rikkoo cd-levyjä yms), joten siinä yksi lisäsyy siihen, miksi emme maksa viikkorahaa.
He saavat viikkorahaa, 4euroa, lauantaisin. Me ostetaan karkkipäivän karkit, ja ollaan sovittu että puolet tuosta summasta menee automaattisesti omaan säästäpossuunsa ja loput saavat joko säästää taikka sitten ostaa jotain. Säästöistä saa sitten ottaa rahaa, jos on joku järkevä juttu jonka haluaa ostaa. Toi tuleva eskari saa yhden euron viikkorahaa lähinnä sen vuoksi että voi opetella säästämistä, ja hän yleensä haluaakin säästää rahan. Meinaa ostaa säästöillä jotain mieleistä sitten kun on rahaa tarpeeksi. Pienin ei saa viikkorahaa eikä tule saamaan vielä moneen vuoteen :)
Ton rahan eteen lapset pitävät huoneensa perussiistinä ja tekevät satunnaisia kotitöitä.
meillä 7- vuotiaat saa 2 euroa, 10-vuotias 3, mutta lapsilla on ylimääräisisä kotihommia tekemällä mahdollisuus saada sillointällöin vähän extraa. Meillä vanhin valittaa, että kaverit saa enemmän (yksi kuulemma 20! viikossa), mutta olen silti jatkanut tällä niukalla linjalla, selittänyt myös miksi en jakele rahaa päivittäin enkä varsinkaan tyhjästä. Aika reippaasti poika( tytöt auttaa muissa puuhissa) sitten tarttuu imurinvarteen jos on keksinyt vaikka säästää uuteen virveliin tms. Minusta parempi, että lapset oppii jo melko pienestä ettei raha kasva puussa ja sen eteen on vähän tehtävä jotakin. Tällainen käytäntö on ollut myös omassa lapsuudenkodissani eikä minusta mikään paha rasti =)
saavat esim:lelujen siivous koko talosta 0.20¿,tiskin auttaminen eli siivoo pöydältä tiskit tai auttaa muoviastioiden tiskaamisessa 0.10¿ ja samoin muut kotityöt eli niistä sitten säästävät itse johonkin.
Nytkin olivat kaikki kolme isompaa lasta säästäneet jokainen ratsastus tuntiin rahansa ja olivat niin onnessaan että itse tienaamalla pääsivät ratsastamaan.
johon sisältyy tietty määrä kotitöitä
eskarilainen 0.50 senttiä viikossa, ekalla 1 euro , tokalla 2 jne.
Syksyllä perheessä eskari, nelonen ja vitonen. Karkit ostavat vanhemmat, viikkorahat saa käyttää muuhun tarpeelliseen omaan kivaan.
antamaan 20 e /kk. Säästää paljon. JA ei ostele paljon namusia.
eikä olla koskaan maksettu viikkorahoja kenellekään!
Hyvin on toiminut meillä tämä systeemi.
Rahaa ovat (varsinkin koululaiset) saaneet:
- tarpeen mukaan
- mainosten jaosta
- kotitöistä
- sukulaiset antaneet hyvistä numeroista
- lahjaksi
- pikkusisarten vahtimisesta
Hei! Olen ihan uusi tällä palstalla...
Meillä 4 lasta ja siitä nimimerkkikin... Vanhin poika 15 vee alkoi saada viikkorahaa vasta yläasteelle siirtyessään. Saa tänäkin päivänä 40e/kk ja ehtona sillekin on hyvä käyttäytyminen kaikkia kohtaan (mummo, ukki, pienemmät sisarukset, kaverit, opettajat ja vanhemmat jne) sekä hyvä koulumenestys. Ylimääräistä saa pikku hommista kuten pienten kaitseminen pari tuntia (2 ja 4 vuotiaat), ruohonleikkuu, imurointi, lumityöt , kauppareissu tms max 5e/kerta. En tiedä toimiiko samalla jonkinlaisena " porkkanana" sillä minkäänlaisia murkkuoireita ei ole esittäny... Tai sit se vaan on NIIN kiltti. Mene ja tiedä.
Seuraavaksi vanhin menee nyt kuudennelle luokalle ja odottaa jo nyt ens kesää, kun kk-rahat alkaa tipahdella... On tyttö hän ja ne VAATTEET you know....ja tiimari hörsökkeet...
Mainittakoon, että meillä kk-raha on ihan puhtaasti tarkoitettu omiin huvituksiin. Me vanhemmat kustannetaan koulu jutut, vaatetus a-ö, harrastukset 1kpl/muksu ja tää 15 vee poika kustantaa itse toisen harrastuksensa ynnä skootteribensat.
Meidän poika saa valita perjantaisin joko karkkia tai 3e jotka laittaa säästöön. Yleensä haluaa rahana. Lisäksi poika saa palauttaa pulloja mistä saa rahat itselle. Lisäksi sukulaiset lahjottaa rahaa n.5e kuussa. Omilla rahoilla saa ostaa melkein mitä haluaa... Yleensä se menee leluihin koska meillä niitä ei osteta kuin merkkipäivinä... Hyvin on oppinut säästämään ja on ostanut itselleen mm. rullaluistimet.
eikä makseta viikkorahaa kenellekkään. sitkäin ollaa kokeiltu , mutta lapset eivät tykänneet. annamme rahaa ainakun on tarvis, muttein kuitenkaan liian usein .
Ei ole yrittänyt neuvotella ylöspäin. Tällä rahalla hän ostaa namusia tai säästää muutaman viikon ja ostaa jotain leluntapaista, pelikortteja tms.