Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

30% spotifyn musiikista yli 10 v

Vierailija
18.07.2026 |

60 70 80 klasssikot jyrää

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla 20 luvun kupletti lauluja sekä 70 luvun konemusaa.

Vierailija
2/4 |
18.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuntelin jotain suomen uuden musiikin listaa ja tarjolla oli räppiä, lisää räppiä, kirosanaräppiä, räppiä kapinasanomalla jossa kerrottiin että jos ei noudata sääntöjä niin on sankari, lisää räppiä kirosanoilla ja ilman, ja muutama satunnainen normaalimpi kappale välissä. Jotain 80% listan alkupäästä ainakin näytti olevan räppiä.

Kehnoksi on mennyt musiikki tässä maassa kun siitä puuttuu musiikki, ja tarjolla on vaan taustajumputus ja toinen toistaan älyttömämpiä selittäjiä jotka teeskentelee muusikoita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musiikkia on tehty yli 100 vuotta, sen perusteella, loogisesti, viimeisen 10 vuoden osuus voisi olla vaikkapa 10%, mutta osa vanhemmasta musiikista on jäänyt unholaan ja muutenkin julkaisumäärät ovat kasvaneet viimeisen 10 vuoden aikana, joten 30% osuuden ei pitäisi ihmetyttää ketään.

Vierailija
4/4 |
18.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen kuunnelluimmat top 3-listan biisit on tehty tekoälyllä. Idioluutio etenee harppauksin.

 

https://dawn.fi/uutiset/2026/01/17/suomen-viraalilista-top-3-artistit-t…

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kolme