Kapitalismi on paskaa!!
Miksei kaikki voi vain olla ideologisesti työttömiä?
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Sulle pitää järjestää muilutuskyyti itärajalle.
En pidä muikuista edes.
Siis kapitalismia pitää itse kokeilla ja kovatehoisesti kovaa työtä tehden ja rikkoa itsensä sen mahdotomuuden edessä. Joitain kapitalismi hyödyttää, mutta tavallinen työlänen on heikommassa asemassa kuin villinlännen amerikan tummat orjat olivat.
Käytännössä koko palkka menee vuokraan eli siihen orjakoppiisi. Sulla ei ole oikeutta tai vapautta ostaa kuin halvinta tai olla ostamatta sitä ja kuun lopussa rahat on taas loppu kuin opiskeliaikana. Vaikka painaisit ylitöitä. Rikot vain itsesi.
Orjat sai oman asunnon ja puolison itselleen. HE elivät oikeastaan enemmän inhimillistä elämää kuin nykyajan tehotuotannon kapitalismin duunari. Kyllä olisi aiheellista puhua suoraan perustulosta tai ihan minimipalkoista jotka oikeasti pitäisi huidella kuukausitasolla siinä 3000e kohdilla minimillään. Työnteko ei muuten kannata yhtään!
Sulle pitää järjestää muilutuskyyti itärajalle.