Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kohu MM-kisoissa: FIFA poisti Yhdysvaltain hyökkääjän Folarin Balogunin pelikiellon – Belgia uhkaa oikeustaistelulla, UEFA väläyttää eroa

Vierailija
06.07.2026 |

Jalkapallon MM-kisat ovat ajautuneet historialliseen kriisiin sen jälkeen, kun FIFA ilmoitti poistavansa Yhdysvaltain hyökkääjän Folarin Balogunin yhden ottelun pelikiellon vain tunteja ennen puolivälierää Belgiaa vastaan.

Balogun sai suoran punaisen kortin Yhdysvaltojen edellisessä ottelussa Bosnia ja Hertsegovinaa vastaan. Ottelun erotuomaristo sekä VAR tarkastivat tilanteen. Tilanne sai kuitenkin täysin odottamattoman käänteen, kun FIFA ilmoitti muuttaneensa päätöstään. FIFAn tiedotteen mukaan päätös tehtiin sisäisesti mutta uutislähteiden mukaan myös Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli osallistunut keskusteluihin FIFA johdon kanssa. FIFA kiisti ulkopuolisen painostuksen vaikuttaneen ratkaisuun, mutta ei tarkentanut, miksi jo vahvistettu yhden ottelun pelikielto kumottiin.

Belgian jalkapalloliitto reagoi välittömästi.

"Emme hyväksy tätä päätöstä missään olosuhteissa. Yhden ottelun pelikielto on sääntöjen mukaan automaattinen seuraamus suorasta punaisesta kortista. Ottelun tulevalla lopputuloksella ei ole meille merkitystä. Viemme asian kaikkiin mahdollisiin oikeusasteisiin, vaikka prosessi kestäisi päiviä, viikkoja tai kuukausia", liiton lausunnossa todettiin.

Belgian mukaan ottelun pelaaminen Balogunin kanssa rikkoisi kilpailun sääntöjä ja vaarantaisi koko turnauksen uskottavuuden.

UEFA asettui Belgian tueksi

Tilannetta kärjisti entisestään UEFA voimakas kannanotto.

Euroopan kattojärjestö ilmoitti tukevansa täysin Belgian jalkapalloliittoa ja arvosteli FIFA toimintaa poikkeuksellisen kovin sanoin.

UEFA mukaan useamman ottelun mittaisia pelikieltoja voidaan joissakin tilanteissa lyhentää valitusprosessin jälkeen. Sen sijaan automaattisen yhden ottelun pelikiellon poistaminen tilanteessa, jossa erotuomari ja VAR ovat katsoneet punaisen kortin aiheelliseksi, olisi järjestön mukaan vastoin kilpailusääntöjen perusperiaatteita.

"Tässä ei ole kyse vain yhdestä pelaajasta tai yhdestä ottelusta. Kyse on siitä, ovatko säännöt samat kaikille vai voivatko ne muuttua poliittisen tai taloudellisen paineen seurauksena", UEFA totesi lausunnossaan.

Uhkaus historiallisesta erosta

Suurin yllätys nähtiin lausunnon loppupuolella.

UEFA ilmoitti olevansa valmis käynnistämään valmistelut erosta FIFA, mikäli järjestö ei peru päätöstään ja palauta kilpailun sääntöjen uskottavuutta.

UEFA mukaan alustavia keskusteluja on jo käyty useiden muiden maanosaliittojen kanssa uuden maailmanlaajuisen maajoukkueturnauksen perustamisesta.

Järjestön mukaan kiinnostusta hankkeeseen olisi osoittanut muun muassa Etelä-Amerikan jalkapalloliitto sekä useat Aasian merkittävät jalkapallomaat, kuten Japani, Etelä-Korea ja Australia. Myös useiden Afrikan maiden kerrotaan suhtautuvan hankkeeseen myönteisesti.

UEFA muistutti samalla, että eurooppalainen jalkapallo muodostaa yli puolet maailman huippujalkapallon kaupallisista tuloista ja katsojamääristä.

"Jos sääntöjä ei enää noudateta, meidän on rakennettava järjestelmä, jossa niitä noudatetaan."

 

 

https://www.nytimes.com/athletic/7424790/2026/07/06/folarin-balogun-red…

 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isukki läväyttää Belgialle 50 000% tullit ja uhkaa siirtää Naton päämajan pois Brysselistä.

Vierailija
2/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Trump haluaa kuuluisuutta ja media on sitä joka päivä valmis antamaan 🤣

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Belgia, you are fired!

Vierailija
4/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että yksi ja sama mies sotkee joka nurkan. Edes urheilu ei ole turvassa.

Vierailija
5/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Että yksi ja sama mies sotkee joka nurkan. Edes urheilu ei ole turvassa.

Jos uskot kaiken mitä media Trumpista kirjoittaa, on hän jo ihmeineen isompi kuin Jeesus.

Vierailija
6/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä seuraavaksi? Laitetaan Trump VAR-koppiin tekemään videotarkastuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usan hallinto uhkailee Eurooppaa; keskustelemme asiasta Euroopassa nato kokouksessa. Belgia protestoi kun joutuvat näkemään vaivaa ja siksi valittavat kun usa saa parhaimmat kentälle. Usa voi uhata erota Natosta tai lopettaa kaiken tuen joten Belgia ja uefa hyväksyy uudet säännöt.

 

https://www.hs.fi/urheilu/art-2000012122439.html?post=487441

Vierailija
8/8 |
06.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Että yksi ja sama mies sotkee joka nurkan. Edes urheilu ei ole turvassa.

Jos uskot kaiken mitä media Trumpista kirjoittaa, on hän jo ihmeineen isompi kuin Jeesus.

Tätä jalkapallomanipulaatiota ei ole yhtään vaikea uskoa, kun tuo vanhus on itse myöntänyt ottaneensa yhteyttä siihen toiseen kurppaan. Ja vaikka ei älyä jalkapallosta mitään, tuomari piti kuitenkin haukkua.