Minkälainen droonivaroitusjärjestelmä on Pietarissa ja joutuuko siellä menemään töihin aamulla?
Miksi ihmeessä Suomessa mietitään tällaista, kun oppeja voisi kerätä reilun sadan kilometrin päästä?
Kommentit (4)
Sellainen, että jos yhtäkkiä sun votka ja pelmeni muuttuu häikäisevän kirkkaaksi välähdykseksi, niin se oli drooni.
Venäjällä ei ole ohjus- tms muita varoituksia. Sitähän koko some X:ssä ihmettelee. Putin ei uskalla laittaa hälytyksiä, jotteivät ihmiset pelästy, että sota onkin jo kotiovella.
Kun naaputitaloon osuu drooneja, naapuriparvekkeilla venäläiset ovst ikkunoissa ja psrvekkeilla kuvaamassa sitä nettiin! Eivät hahmota olevansa sodassa ja hyökkäykaen kohteena.
Eilen näin videon, jossavenäläiset sotilaat käyttivät moottoritiellä isoa asetta, joku ihmisen kokoinen putki, jollaampuivat ilmaan, en tiedä mikä sen nimi on. Muut liijenteessä ajoivat tiellä ihan normaalisti ohi.
Aika absurdi meininki.
Siellä katsotaan aamulla taivaalle ja jos sataa öljyä ei kannata lähteä töihin 😆