Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tänään taas tuli selväksi kuinka sikoja ovat tämän hallituksen edustajat työttömiä kohtaan!

Vierailija
02.06.2026 |

Päättyi YT:t viikko sitten ja oli tarkoitus että viikon päästä aletaan tekemään nelipäiväistä viikkoa syyskuulle, mutta eihän se onnistu, kiitos terroristi hallituksen. Lakiin on kirjattu että vuodessa on 7 omavastuu päivää joiden täytyy kertyä 8 viikon aikana, eli jos kesäloma on välissä ei kerry. 

 

Samalla selvisi että jos työnantaja lomauttaa tammikuussa 90 päiväksi, mutta peruu lomautukset kun työntekijä on ollut 5 päivää lomautettuna, toukokuussa sama toistuu alkaakin omavastuu päivät alusta koska 7 päivää ei ole sopinut 8 viikkoon. 

Työntekijällä on oikeus olla lomautettuna niin että 7 päivää täyttyvät, mutta jos esim yksinhuoltajalla ei ole tähän varaa voi pahimmillaan jäädä vuoden aikana monta kymmentä päivää kokonaan rahatta jos sika työnantaja pompotttaa. En enää koskaan tule äänestämään persuja enkä kokoomusta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä jätetty minulle 100e koko kuuksi laskujen jälkeen, josta pitäisi maksaa vesilasku. Jolloin ei jäisi kuin 40e. 

Vierailija
2/3 |
02.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Täällä jätetty minulle 100e koko kuuksi laskujen jälkeen, josta pitäisi maksaa vesilasku. Jolloin ei jäisi kuin 40e. 

Olisikin noin paljon rahaa 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.06.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai tiesit, että ei tuo ole tämän hallituksen tekosia. Kun nuo kirjattiin lakiin, oli työmnisterinä SDP:n Filatov.

En tosin ole tiennyt, että halutessaan työntekijällä on oikeus olla lomautettuna 7 päivää. En ole koskaan ko, oikeutta käyttänyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kuusi