Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokoomusmedian epätoivoinen vaalityö alkaa saada ja koomisia piirteitä

Vierailija
27.05.2026 |

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012037860.html

"Kommentti: Kuka uskaltaisi lopettaa tämän hulluuden?

Suvivirsitaistoa on käyty vuosikausia, nyt hampaisiin joutui jo Topeliuskin. Mitä seuraavaksi? kysyy Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin."

Ulla aloittaa juttunsa paatoksellisena ylistyksenä Topeliukselle joka on Ullan mielestä Topelius on joutunut hampaisiin.

Kun uskonnonvapautta ei ole kunnioitettu laulamalla yhtä Topeliuksen laulua niin Ullan mielestä Topelius on henkilönä joutunut hampaisiin😂😂😂

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulla veti uudet pohjat Iltasanomissa.

Vierailija
2/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juttu kuulostaa ihan persun vaalimainokselta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitaisiin keskittyä kasvavaan työttömyyteen, negatiiviseen talouskasvuun tai geopoliittisiin uhkiin, mutta ei, keskitytään mieluummin johonkin saatanan suvivirteen🙄🙄

Vierailija
4/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En jaksa tätä joka keväistä ulinaa! 

Joku aatteellinen ateisti päättää piinasta tällä aiheella joka vuosi ja laitaoikeisto ilakoi joka paikassa joka saatanan vuosi.


Jos ne koulut nyt laittaisi vaikka Wilma-viestiin, että laulamme perinteisen Suvi-virren kevätjuhlassa, niin loppuisi tämä pelleily. 

Jokainen normaali ihminen nyt ymmärtää, että kevätjuhlassa lauletaan Suvi-virsi, mutta ihan tiedoksi tälle aatteelliselle ateistille. 

Sinänsä muuten mielenkiintoista, että Espoon kouluissa on ollut kyllä muuten ongelmia tän hihhuloinnin kanssa. Lesta opettajat ”hieman” innostuneet ja laittaneet lapsia laulamaan virsuja iltapäiväkerhossa ja muuta aivan yliampuvaa. Liekö mennyt sitten hermo tällä vanhemmalla vai onko kyseessä eri koulu? 
 

Vierailija
5/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

"nyt hampaisiin joutui jo Topeliuskin. Mitä seuraavaksi? kysyy Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin."

Voi luoja onko se henkissti  joku 10v?😅

Vierailija
6/6 |
27.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lyödäänkö miljoonasta vetoa, että nämä keskiverto persu- ja kokoomustyypit EIVÄT uhraa aikaansa suomalaiselle kulttuurille ja klassikoille? Vaikka niin kovasti niitä esseissään tekopyhästi puolustavat.