Kommentoitko naapurien ostoksia?
Minusta aika erikoista, jos ei voi ostaa vessapaperia ilman että siitä kommentoidaan.
Mitä mieltä?
Kommentit (18)
Ei kiinnosta pätkääkään mitä ostavat ja mistä. Eräs naapuri kerran tarkkaili ostoksiani ja kun kortti vielä kilahti kun piti syöttää PIN-koodi sillä kertaa niin hyvä ettei rillit tippunut päästä siihen tiskille. Eli aika pieni pitää elämän olla että toisten kauppaostokset kiinnostaisi, saati edes naapureiden.
En edes tiedä mitä naapurit ostavat. Miten voisin kommentoida? Ainoa ostos jonka saattaisin huomata on se, jos parkkipaikalle tulee uusi auto. Sekin on minulle ihan se ja sama onko se naapurin vai pankin.
Hyville tutuille jotain nyt voi lohkaista. Juhlat tiedossa, jos paljon kamaa tai pitkäperjantai, jos pakastepizza ostoskorissa.
Tilannesidonnaista. En tuntemattomien tietysti koskaan.
Tää on jännä juttu, olen asunut samassa osoitteessa 15 vuotta, enkä ole kertaakaan nähnyt naapureita ostoskassien kanssa. Tuntuu että olen ainut täällä joka käy kaupassa ja asuntoja on paljon.
En näe naapureiden ostoksia ja vaikka näkisin niin en kommentoi. Nuo kaikkea kommentoivat on maailman ärsyttävin ihmistyyppi.
Paketti kondomeja siihen päälle niin luulis loppuvan kommentointi.
Minä en kommentoi, mutta on minulla sellaisia naapureita, joita kiinnostaa liikaa toisten ostokset. Ostan heidän mukaansa aina väärästä kaupasta ja väärää merkkiä, että heilläpä on paremmat ostopaikat ja paremmat tuotteet. Ostan silti edelleen ne tuotteet, joita minä itse haluan. Minkäpä sille voi, että toinen on todellisuudessa kateellinen ostoksistani.
Miten minä ne naapurin ostokset edes näkisin? Näen vaan, mitä vaatteita naapuri omistaa, millä ajaa jne.
Vierailija kirjoitti:
Minä en kommentoi, mutta on minulla sellaisia naapureita, joita kiinnostaa liikaa toisten ostokset. Ostan heidän mukaansa aina väärästä kaupasta ja väärää merkkiä, että heilläpä on paremmat ostopaikat ja paremmat tuotteet. Ostan silti edelleen ne tuotteet, joita minä itse haluan. Minkäpä sille voi, että toinen on todellisuudessa kateellinen ostoksistani.
Miten se voi olla kateuden merkki, jos joku käskee sinuakin paremmasta paikasta ostaa? Ovat nähneet, että ostat sekundaa, halpakaupasta tai jotain muuta vastaavaa ja haluavat tehdä selväksi, että kyllä laatuakin löytyisi.
En ymmärrä miten ihmiset edes tuntevat naapureitaan? Itse ainakin välttelen heitä parhaani mukaan. Jos joskus on ihan pakko niin sanon jotain ympäripyöreää esim. säästä. Olen luullut että tämä on suomalainen ominaisuus, mutta ainakin tällä palstalla vaikuttaa olevan sosiaalista porukkaa?
Yhden naapurin tunnen naamasta. En ole elämäni aikana katsonut, mitä ostoksia ihmiset tekevät.
"Miten se voi olla kateuden merkki, jos joku käskee sinuakin paremmasta paikasta ostaa? Ovat nähneet, että ostat sekundaa, halpakaupasta tai jotain muuta vastaavaa ja haluavat tehdä selväksi, että kyllä laatuakin löytyisi."
Asia on päinvastoin. Ostan itse laatua, kun taas heitä se risoo.
Simulaatioon kuuluu, että naapureita ei ikinä koskaan näe kauppakassien kanssa riippumatta missä asuu. Simulaatiossa on selvästi tapahtunut perustavanlaatuinen virhe.
Ex-työkaveri asui lähellä, hän kommentoi joskus ostoksiani. Pidin tilannetta outona.
Mä asun normaalien ihmisten talossa.
Aina ja äänekkäästi. Miksi käy kaupassa, jos ei halua asiasta minun mielipiteitäni?
Vierailija kirjoitti:
Tää on jännä juttu, olen asunut samassa osoitteessa 15 vuotta, enkä ole kertaakaan nähnyt naapureita ostoskassien kanssa. Tuntuu että olen ainut täällä joka käy kaupassa ja asuntoja on paljon.
Sama. Pientaloalueella molemmilla puolilla yli 20 vuotta samat naapurit, toisen kanssa muutaman kerran osunut kauppaan samaan aikaan mutta ei mitään mielikuvaa mitä hän mahtoi ostaa. Sen tiedän että käyttivät koronan aikaan kotiinkuljetusta, kauppias toimitti kotiovelle koska täällä ei ole robotteja, Wolttia tai muita vastaavia palveluita.
En kommentoi. En ole outo.