Onko puolisosi ns. kylähullu tai muuten sekaisin?
Mua kiinnostaisi kuulla ajatuksia siitä, että miltä tuntuu ja miten arki sujuu, jos kumppani on ns. kylähullu tai muuten oikeasti vinksahtanut? Ei varsinaisesti vaarallinen, mutta siis sellainen hyvin erikoinen tapaus, jota joskus taannoin maalla kutsuttiin kylähulluksi.
Asia tuli mieleen, kun someen jonnekin julkiseen ryhmään oli tällainen tapaus postaillut itsestään outoja selfieitä eri paikoissa ja linkannut siihen sivuja, aikoo olla ilmeisesti ehdokkaana seuraavissa vaaleissa. Hän on saanut kyllä joskus jotain sakkotuomioitakin tempauksistaan ja häirinnästä, mutta se nyt ei varsinaisesti ole häntä hidastanut. Tunnen tyypin vaimon ja hän on tavallisista tavallisin, työssäkäyvä ja ihan normaali nainen. Heillä on monta lastakin. Mietin usein, että mitä vaimo ajattelee miehensä sekoilusta ja kuinka he ovat yhteen päätyneet.
Kommentit (2)
Ei vaan sellaisella geneerisellä, misogyynillä tavalla sekaisin, kannattaen esim. naisten silpomista , äitiysvihaa ja lastenryöstelyä. Tai siis ei ole puoliso enää, tietenkään, heh. En ihan niin hullu ole että tuollaisen kanssa olisin
Joskus näitä tulee vastaan ja mysteeri se on minullekin.
Tiedän pariskunnan, jossa molemmat ovat jollakin lailla heikkolahjaisia, toisella lievän kehitysvamman diagnoosikin. Erikoista on meno, mutta niin vain lapsiperheen arkea pyörittävät, toki tukiverkostojen ja lastensuojelun tuen voimin.