1986 -> 2026 Mikä on muuttunut ja mikä pysynyt suurinpiirtein samana
Joka ilta kun kävelen kotikaupungissani, tulee mieleen, että joskus 1986 äidinkielen tunnilla piti kirjoittaa aine, jossa piti kuvitella kotikaupunkia noin 2025 tai 2026 vuonna.
Aineeni sai haukut opettajalta ja luokkatovereilta. Ei tarpeeksi vaikuttanut tulevaisuudelta. Ei ole tämä pikkukaupunki oikeasti muuttunut paljoakaan sitten 1980-luvulta. Sähköautoja en osannut ennustaa, enkä älykännyköitä tai internettiä, mutta vaikka niiden vaikutus maailmaan voi olla mullistava, ei ne katukuvassa kauheasti vie huomiota. Kaupunkia on odotetusti rakennettu siellä missä ennen oli metsää tai peltoa, ja keskusta on kuolleempi kuin mitä kuvittelin, mutta muuten muutokset ovat yllättävän pieniä.
Kauppojen ruokarobotit sen sijaan ovat kyllä näkyvä ja mullistava, mutta kaikessa arkisuudessaan todella kaupunkikuvaan sulautuva asia.
Mitä te muut muistatte ajatelleenne tulevaisuudesta kasarilla?
Kommentit (7)
Juuri noihin aikoihin ja vielä ysärin alkupuolellakin 2000 luku tuntui mielestäni joltain tosi futuristiselta ja mystiseltä ajalta johon on valtavan pitkä aika vaikka aikaa siihen oli vain kymmenisen vuotta. Ehkä sen takia lentävät autot ym oli kuvitelmissa.
Nauroin silloin vaatimukselle : "keskiolut R-kioskeihin". Tuntui vitsiltä.
Yksi asia ei muutu. Läski on ikuista.
Vierailija kirjoitti:
Yksi asia ei muutu. Läski on ikuista.
Hetken aikaa suussa mutta ikuisesti vyötäröllä, muistakaa se siskot.
1980-luvulla tulevaisuus kuviteltiin utopiana.
2020-luvulla tulevaisuus kuvitellaan dystopiana.
Syksyllä 1986 ennustin itäblokin hajoamisen. Olin tuolloin 11-vuotias mutta seurasin ahkerasti uutisia ja ajankohtaisohjelmia. Idea oli silloin oikeastaan aika aivot narikkaan-settiä. Otin lähtökohdaksi Tšernobylin onnettomuuden massiiviset vaikutukset jo ennestään Neuvostoliiton heikolle taloudelle. Tarkemmin ottaen oletin Varsovan liiton maiden käyttävän tilannetta hyväkseen irroittautumalla Neuvostoliiton talutushihnasta mutta niin että ne ei siirtyisi markkinatalouteen. Itse Neuvostoliiton hajoaminen oli tuossakin tilanteessa liikaa. Vaan miten siinä kävikään.
Muistan piirtäneeni "tällaista on vuonna 2000" kiltinnäköisen robotin, joka hoitaa lapsia, mummoa ja koiraa ja joka juttelee.
Toiset piirsivät lentäviä robotteja ja autoja.
Aika moni asia on eri tavalla kuin silloin. Ei vaan ehkä ne asiat, mitkä kuviteltiin.