Kuinka monta "oikeaa" kesälomaa olet elämäsi aikana pitänyt?
Siis palkallista ja täysimittaista.
Minä vain yhden vaikka oon jo 45.
Kommentit (15)
Kärsi kärsi niin kirkkaimman kruunun saat.
Nyt kilpailu alkakoon:
En jaksa laskea, mutta arviolta n.30.
Vierailija kirjoitti:
Kärsi kärsi niin kirkkaimman kruunun saat.
Nyt kilpailu alkakoon:
Mikä ihmeen kilpailu?
Ap
26 vuotta opettajana, joten aika monta.
Kauan sitten olin töissä yliopiston kirjastossa ja sain viikon palkallisen kesäloman. Sen jälkeen olen ollut freelancerina, eikä kukaan maksa minulla siitä etten tee töitäni.
Täysimittaisia 9, muutamaa päivää alle täysimittaisia pari.
Vierailija kirjoitti:
Kauan sitten olin töissä yliopiston kirjastossa ja sain viikon palkallisen kesäloman. Sen jälkeen olen ollut freelancerina, eikä kukaan maksa minulla siitä etten tee töitäni.
Ammatinvalintakysymys 🤷
Seitsemänä vuonna olen voinut pitää kesälomaa. En kylläkään neljää viikkoa, vaan 1-3vk. Ihan hyvä niinkin, pääasia että lomia kertyy ja niitä saa pitää silloin kun on mahdollista.
Vierailija kirjoitti:
En jaksa laskea, mutta arviolta n.30.
En edes osaa laskea, olin yli 50v työssä.
Joka kesä pitkä loma.
Oikeita kesälomia oli ala-asteella. Kesä kesti piiitkään. Toki heinätyöt oli siinä välissä, mutta muuten ei tarvinnut tehdä töitä.
Yläasteella kesäloma tarkoitti aamu- ja iltanavettaa, siinä välissä sai käydä rannalla tai muuten huvitella, ne ei olleet niin kummoisia. Lukiossa ja opiskellessa lomat oli aamunavetta, äkkiä uimarannalle pesulle, sitten opiskelemaan tai rahaa ansaitsemaan mansikkatilalle, sitten iltanavetta.
Opettajan pätkähommissa kesälomista ei saanut palkkaa. Siispä kesäloman alkaessa kesätöihin.
Viime kesä oli ensimmäinen kun sain kesäpalkkaa. Olin lasten kanssa kotona ja pidin vain yhden kahden viikon kesäkurssin. Eka oikea loma ala-asteen (80-luvulla) jälkeen.
MIkä se sellainen oikea kesäloma olisi? Palkallisia täyspitkiä lomia minulla on ollut kohta 30 vuoden ajan, mutta jokaisen niistä olen ollut töissä. Nytkin on kesälomallani tulossa 3 alle 10v lasta täysihoitoon ja siinä sivussa pitäisi lomittaa karjanhoitajaa.
Nyt 12 vuotta julkisella eli lomat kesällä 4 vko ja talvella 2 vko, muutaman vuoden päästä nousee 38 päivään kaikkineen. Entisessä työpaikassa ei koskaan saanut lomaa putkeen kuin max 3 vko ja senkin viime tipassa. En ikävöi