Elämää migreenikon näkökulmasta
Migreenikot oletteko koskaan miettineet, miksi
- kauppakeskukset täytetään kirkkailla silmiin pistävillä valoilla? Pahin paikka on Tripla, en pysty asioimaan siellä ollenkaan.
- ravintoloissa on etenkin pöytien yläpuolella kirkkaat lamput? Osaan mainita monta ravintolaa, joissa en tämän vuoksi käy ollenkaan.
- autoihin on alettu laittamaan myös migreenikon painajaisia, kirkkaita led-valoja esim. jarruvaloiksi? Ne kun pimeässä lävähtävät päälle siinä nenän edessä, palaa se kirkas kuvio verkkokalvolle ja migreenikohtaus alkaa.
- työpaikoilla ei ole säädettäviä valoja, joita pystyisi himmentämään?
Huomenta Suomen ohjelmassa oli aiheena "Alidiagnosoitu migreeni työelämän päänsärkynä" (katsottavissa mtv.fi). Tuossa mainittiin, että yli 800000 suomalaista sairastaa migreeniä ja merkitys työkykyyn on merkittävä. Koskahan Suomessa oltaisiin sen verran kehittyneitä, että ihmisten hyvinvointiin alettaisiin myös migreenin näkökulmasta panostaa niin työpaikoilla kuin julkisissa paikoissa ja palveluissakin? Tätä odotellessa. Pienet muutokset tekisivät suuren muutoksen monen migreenikon elämään.