7 henkeä sadassa neliössä
Aamun otsikoista sattui tuollainen silmiin. Onhan tuossa jo jonkun verran tilaa. Naapurissa asui kuusihenkinen perhe 60 neliön kaksiossa.
Oman lapsuuteni vietin 72 neliön talossa, siitä puolet isovanhemmilla. 7 lasta siihen aikaan vanhemmillani. Kesällä oli aitat nukkumapaikkoina.
Kommentit (2)
Meillä mies ja minä, rivari, kaksi kerrosta, 100m2 ja ei ole yhtään liikaa tilaa. Työhuone ja vierashuone samassa, miehellä oma makkari ja mulla oma.
Olohuoneessa iso kulmasohva ja vielä yksi vuodesohva varalta.
En mä kyllä seitsemää henkeä tähän ihan ilman pohdintaa saisi mahtumaan.
Osa nukkuisi olkkarissa varmaankin.
Kaksi lastenlasta kun kyläilee, niin tuntuu että "tupa on täys".
Onneksi sentään kaksi veskiä, niin sen puoleen helpottaisi. Yksi suihku tosin vain, kova jono olisi sinne aamuisin.
Sehän riippuu ihan miten neliöt on jaettu. Itse esim. asun vastaavankokoisessa talossa ja on tässä hyvin tilaa vaikka kuinka monelle, makuuhuoneitakin on viisi. Meillä ei esim. mene tilaa portaikkoon, kun ollaan yhdessä tasossa. Lisäksi sauna on pihalla, niin se ei vie neliöitä. Itse tunnen kaksikin viisihenkistä perhettä, jotka asuvat 55 neliöisessä kolmiossa, joten eihän tuo nyt niin kummallista ole.