IS: "Riikka Purralta ankara viesti – näistäkin pitää pian leikata, vapiskaa eläkeläiset ja työttömät
Mitä haaveita sinulla vielä on politiikassa?
– Toivoisin, että perussuomalaiset voisi olla hallituksessa ykköspaikalla. Mutta ainakin tavoittelemme hallituspaikkaa, jotta pystymme vaikuttamaan näihin tärkeisiin asioihin.
Tiukkana kirstunvartijana profiloitunut Purra paljastaa, että hän olisi ajanut nykytiedoilla läpi vielä kovempia säästöpäätöksiä heti hallituskauden alussa.
Ensi hallituskaudella taloutta pitäisi sopeuttaa Purran mukaan noin kymmenellä miljardilla eurolla.
Urakan suuruutta kuvaa se, että valtiovarainministeriö on arvioinut, että Petteri Orpon (kok) hallituksen toimet vahvistavat julkista taloutta noin viidellä miljardilla eurolla vuoteen 2027 mennessä.
Vaikeuskerrointa lisää se, että valtiovarainministeriön mukaan sopeutustoimien tulee olla nopeavaikutteisia eli suorien leikkausten ja veronkiristysten on toteuduttava vuoteen 2031 mennessä.