En ymmärrä tätä median sodan uhan lietsontaa, muita?
En ymmärrä tätä median sodan uhan lietsontaa, muita?
Koko ajan spekuloidaan mitä voisi tapahtua ja se voisi hyökätä sinne ja se sinne.
Älytöntä
Kommentit (25)
Eikä mitään todella isoa ja vakavaa tule edes tapahtumaan. Sirkushuveja pelkopornon muodossa pelonherkille kansalaisille. Pelätkää, hätääntykää, kuvitelkaa elävänne hirveiden aikojen keskellä. Samalla unohtuu kätevästi kaikki se hyvä, mitä meillä esimerkiksi täällä Suomessa on.
Ei niitä tarvitse lukea. Itseä ei oikeastaan kiinnosta kuin urheilu ja paikallislehden uutiset.
Vierailija kirjoitti:
En minäkään. En lue niitä uutisia.
Voihan ne kuunnellakin.
Iltapäivälehdissä ja ylellä harvoin on enää mitään uutisia mitkä edes kinnostaa. Saattaa mennä viikkoja että luen mitään uutisia.
Uhkakuvilla on hyvä peitellä kaikkea sitä mitä tapahtuu vaivihkaa selän takana. Poliitikot vievät mielellään huomion johonkin vähemmän tärkeään samaan aikaan kun kurjistavat kansaansa. Sodalla uhkailu on erittäin hyvä keino tähän.
Mitään 3 maailmansotaa tuskin lähiaikoina tulee. Voi mennä jopa satoja vuosia tai ei tule koskaan. Yksittäisiä sotia ja konflikteja tietty tulee ja menee.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
En minäkään. En lue niitä uutisia.
Voihan ne kuunnellakin.
En kuuntelekaan. Ei kiinnosta yhtään. Lähi-idässä on sodittu mun koko ikäni. Enemmän tai vähemmän.
Mulle riittää uutisiksi Tepsin Instagram sivut joissa saa tietää pelaajahankinnoista jne...😂
Poliitikot (eritoten kok ja ps) lietsoo uhkakuvia koko ajan ja on totaalisen suomettuneita trumpin suuntaan. Lisäksi on teollisia ja armeija tahoja jotka saa sota lelujaan ja omistajat rahaa.
Tuntuu että sotaa oikein toivotaan kun jatkuvasti luodaan pelkoa ja keksitään huttua.
Jep. Naurettavaa. Siellä toimituksissa on vain ehkä suomen pelokkaimmat ihmiset töissä. Böööö..
Heh heh
Itsellä mennyt täysin mielenkiinto lukea sota-uutisia. Niitä on koko ajan ja sitä spekulointia että ei enää kiinnosta. Siihen turtuu jotenkin. Ei ne otsikot edes herätä tunteita ollenkaan. Skrollaa vaan ohi.
Ärsyttää kans ne jatkuvat uutiset; Orpo sitä, Purra tätä hallitus tätä. Ei oikeasti kiinnosta
Medialla ei ole mitään muuta mistä kirjoittaa. Siksi pitää keksiä uhkakuvia ja satuja.
Nykyään jopa säästä luodaan uhkakuvia.
-20 astetta pakkasta,- apua nyt tulee hirmupakkaset. Kaikki sisälle.
Meidän isovanhempien vanhemmat nauraisi näille uutisille.
Täytyyhän joku uhkakuva luoda. Eihän kukaan ole niin sekaisin, että muuten suostuisi kannattamaan 5%/BKT:sta puolustukseen - täysin absurdeja rahamääriä.
Jokaisesta klikkauksesta mediat saa rahaa. Siksi spekuloidaan.