Oletteko siirtäneet varoja ja omaisuutta ulkomaisiin pankkeihin siltä varalta että paska lentää tuulettimeen?
Siirsin itse n. 250 000€ käteisvaroja ja suunnilleen saman verran kultana ja hopeana sveitsiläiseen pankkiin. Jos oikein huonosti käy enkä saa suomalaisia sijoituksia muutettua rahaksi tai rahoja ulos kotimaisista pankeista niin pääsee uuden elämän alkuun muualla. Lisäksi on jo sijoitusasunto Espanjassa. Kyllä tuli helpottunut olo, suosittelen samaa kaikille.
Kommentit (13)
Suurimman osan rahat ovat kiinni seinissä
Vahva veikkaus, että se jaska osuu ensin maailmalla tuulettimeen ja me sitten mennään peräaallon mukana.
Ja sitten ap heräsi yksiössään ja täytti kelan etuushakemuksen. Ps. Jos olisi oikeasti asunto ulkomailla niin saisi pelätä asunnonvaltaajia poissaollessaan.
En kyllä pystyis varautumaan mitenkään jos paska lentää tuulettimeen. Varmaan joutuisin kerjuulle. Pääsisköhän pakolaiseksi johonkin?
Muuten hyvä, mutta oikeasti rikkaat eivät pröystäile Vauva-palstalla. He polttelevat sikareita siellä mainitsemassasi Espanjassa.
Aloin piilottaa omaisuutta heti kun Orpon hallitus tuli 2023. Nyt saan täydet toimeentulo ja asumistuet.
MitesMitäs homma hoitui?
Mihin pankkiin saa tilin avattua ulkkarina? Kävitkö paikanpäällä? Vai miten.
Vierailija kirjoitti:
Olispa rahaa...
Olispa kaljaa.
Joo, kympin siirsin tänään Bank Norwegianiin säästötilille.
10 euroa, ei 10 tuhatta euroa.
Joo, siirrän tuulen huuhtoman perseen pub Roskapankkiin