MTV: Italialaistutkijat - kananmunaa kannattaakin keittää 32 minuuttia
Tutkijat löysivät parhaan tavan kananmunan keittämiseen.
Millainen on täydelliseksi keitetty kananmuna? Jonkun mielestä keltuaisen täytyy ehdottomasti olla juokseva, kun taas toiset arvostavat kovaksi keitettyä kananmunaa. Makuasioista voi aina kiistellä, mutta tutkijat väittävät löytäneensä parhaan tavan kananmunan keittämiseen. Asiasta uutisoi muun muassa BBC vuonna 2025.
Kananmunan kypsentämisessä haasteeksi muodostuu usein se, että keltuainen ja valkuainen vaativat eri lämpötilat kypsyäkseen. Keltuainen alkaa kypsyä jo 65 asteessa, mutta valkuainen vaatii lämpötilaksi 85 astetta.
Siksi tavallinen tapa keittää kananmuna 100-asteisessa vedessä on eräänlainen kompromissi: valkuainen kypsyy meheväksi, mutta keltuainen lipsahtaa helposti ylikypsäksi. Sous vide -haudutusmenetelmällä keltuaisesta tulee täydellinen, mutta valkuainen saattaa jäädä "limaiseksi".
Italialaistutkijat ovat kuitenkin keksineet ongelmaan ratkaisun. Italian kansallisessa tutkimusneuvostossa simuloitiin munankeittoprosessia käyttämällä laskennallista nestedynamiikkaa.
Tulosten perusteella täydellisen kananmunan keittäminen vaatii noi 32 minuuttia aikaa ja jaksottaista kypsentämistä. Käytännössä kananmunaa kypsennetään vuorotellen 100-asteisessa vedessä ja 30-asteisessa vedessä.
Parhaaseen lopputulokseen päästään, kun kypsennyspaikkaa vaihdetaan 2 minuutin välein, kunnes 32 minuuttia on täynnä.
Menetelmä vaatii siis hieman vaivaa, mutta tutkijoiden mukaa se on vaivan arvoinen. Kun menetelmää testattiin tosielämässä, kananmunasta tuli poikkeuksellisen hyvä. Tämä vahvistettiin analysoimalla keitetyn munan rakennetta, aistinvaraisia ominaisuuksia sekä kemiallista rakennetta.
https://www.mtvuutiset.fi/makuja/artikkeli/tiesitko-kananmunaa-kannatta…
Kommentit (20)
Tässä sen näkee: äly ei ole järkeä, ei viisautta.
Oletko aina keittänyt munasi väärin?
Miksi tehdä asiat yksinkertaisesti kun ne voi tehdä myös hitaasti ja hankalasti? Kuulostaa ihan mun entiseltä työpaikalta. Kyllä ihmisellä on liikaa aikaa, jos se keittelee munaa 32 minuuttia. Se on silti muna.
Vierailija kirjoitti:
Tutkijat löysivät siis menetelmän millä teet elämästäsi vaikeampaa kananmunan keittämisen osalta.
Osottaa vaa millasia toellisuudeta vierautuneita vassareita tutkijat aina on !
Vierailija kirjoitti:
Miksi tehdä asiat yksinkertaisesti kun ne voi tehdä myös hitaasti ja hankalasti? Kuulostaa ihan mun entiseltä työpaikalta. Kyllä ihmisellä on liikaa aikaa, jos se keittelee munaa 32 minuuttia. Se on silti muna.
Sun pitää vaihtaa sen paikkaa myös säännöllisesti.
Tästä IL voikin tehdä jutun Oletko aina keittänyt munasi väärin?
Pitäiskö v*ttuillessaan kokeilla tuota? Tosin epäilen kuten aina näissä, että ei mitään eroa normimenetelmällä tehtyyn verattuna...
Vihdoinkin tuli kunnollinen munan keitto ohje!
Vierailija kirjoitti:
Vihdoinkin tuli kunnollinen munan keitto ohje!
Ei sitä muuten ylikomisarioksi tullakaan...
Meillä on pörssisähkö. Ei paljon kananmunia keitellä
Aitoa italialaista pizzaa pitää paistaa 6tuntia/350astetta. Ei muuten ananas kypsy kunnolla.
Ei keitellä, Leskelä hymyilee vi**umaisesti ja nostaa sähkön hintaa...lavat jäässä
Olisikohan tekoäly keksinyt tämän?
Vierailija kirjoitti:
Tutkijat löysivät siis menetelmän millä teet elämästäsi vaikeampaa kananmunan keittämisen osalta.
Nyt jää kyl munat kanalaan🤣🤣
Yleensä paistan munat, ovat parissa minuutissa valmiita ja paremman makuisia.
Mulla on helkkarin yksinkertainen munien keittäminen, laitan ne induktioliedelle kylmässä vedessä ja ajastimeen 13 minuuttia. Se on justiin oikea aika kun kylmän veen tilanteesta lähtee. Ei mitään vaivaa, ei tarvitse katsella kelloa eikä muuta.
Vierailija kirjoitti:
Meillä on pörssisähkö. Ei paljon kananmunia keitellä
Italialaisten kylää kelpaa, kun Suomi on niille maksanut tukiaisia, niin voi munien kanssa pelleillä😅
Tämmöinen julmetun haastava ja aikaa vievä keino on sitten löydetty tällaisena aikana, jolloin kaupoissa myydään valmiiksi keitettyjä ja kuorittuja munia uusavuttomille ja laiskoille.
Tutkijat löysivät siis menetelmän millä teet elämästäsi vaikeampaa kananmunan keittämisen osalta.