Yle: Rovaniemen seurakunta on perustamassa "Jumalaan pettyneiden" kerhon
Rovaniemen seurakunta on perustamassa neljä kertaa kokoontuvan "Jumalaan pettyneiden kerhon". Kerho on tarkoitettu ihmisille, jotka kokevat vihaa, katkeruutta tai pettymystä Jumalaa kohtaan. Sairaalapastori Susanna Sirviön mukaan tunne on yleinen mutta vaikea myöntää ääneen. Tarkoitus on lähteä liikkeelle pettymyksen syvästä päästä ja löytää keino siirtyä eteenpäin. Ilmoittautuneita on toistaiseksi vain vähän, ja kerhon toteutuminen on vielä auki.
Kirkkoherra Ilari Kinnunen sanoo, ettei kyse ole jäsenkadon paikkaamisesta vaan ihmisten kohtaamisesta. Nimi on kuitenkin tarkoituksella huomiota herättävä. Seurakunnan mukaan kirkon ei pidä olla täydellisten ihmisten kerho, vaan paikka myös niille, jotka ovat pettyneet niin Jumalaan kuin kirkkoonkin.
Onhan tämä aikamoinen aikamme kuva. Ensin uskotaan, sitten petytään ja lopuksi perustetaan kerho pettymystä varten. Seuraavaksi varmaan tulee "Jumalaan vihastuneiden jatkoryhmä" ja kahvit päälle. Jos usko on muuttunut projektiksi, jossa tunteita käsitellään pienryhmissä kuin työuupumusta, mitä siitä on enää jäljellä?
Ja silti moni varmasti tarvitsee juuri tuollaista tilaa. Mutta kertooko tämä enemmän ihmisten kriisistä vai kirkon kriisistä, kun uskon ydin markkinoidaan nimellä, joka kuulostaa melkein kampanjalta?
Kommentit (5)
mun mielestä ihan ok. Varmasti on niitä uskossaan pettyneitä, kun "jumala vaan koettelee".
Saatanallista menoa. Olisiko jo aika palata islamiin?
No tämä ei varsinaisesti yllätä, että maallistunut kirkko samaan aikaan järjestää Jumalaan pettyneiden tapahtumia. Laimean saarnan jälkeen voidaan ottaa loppurentoutusjooga ja äänimaljameditaatio. Surulliseen jamaan on ajettu luterilainen kirkko.
Nosto