Mitä ominaisuuksia pidät maalaistollon piirteinä?
Ihminen, joka on maalla kasvanut, mistä sen huomaa?
Varsinkin miespuoliset?
Kommentit (24)
En tiedä miespuolisista, mutta anoppini on sellainen, että ei ikinä ymmärrä mitään mikä on erilaista kuin heillä maalla. Ja pitää kaikkea mahdollista hienostelun. Siis esimerkkinä satunnaiset museo-, kahvila-, ja ravintolakäynnit = hienostelua. Vaatteiden ostaminen muualta kuin tokmannilta tms. = hienostelua.
Ei ole kiinnostunut mistään kylänraittinsa ulkopuolisesta asiasta. Paikallisessa juorutoimistossa, mikä sitten onkaan, käydään kuitenkin tarkkaan läpi toisen kylänraittilaisen tai tämän läheisen henkilökohtaisia, siis huom. Henkilökohtaisia asioita. Paikallisen yrittäjän kaupankäynti on noille myös kiinnostavaa tietoa. Mitäs muuta, niin, jauhetaan ilmalämpöpumpuista.
Vierailija kirjoitti:
Toljotetaan kaikkea.
Kyllä se on ihan normaali suomalainen käytäntö, jopa kaupungissa.
Vierailija kirjoitti:
Toljotetaan kaikkea.
Tunnustan!
Suomen kieli on aika hyvä (maalais)tollon tunnusmerkki.
Ihan samat kuin kaupunkilaistollollakin. Tollo on tollo riippumatta siitä missä on kasvanut.
Maalaistollolla on sellainen perusteeton alenmuudentunto ja kauna kaupunkilaisia kohtaan. Kaupunkilaistollo puolestaan väheksyy maalaisia.
Vierailija kirjoitti:
Toljotetaan kaikkea.
Sitten Kouvolan kaupunki on noita täynnä, myös vanhan Kouvolan puolella ja koko asujaimisto.
Lihansyönti
Bensiini autolla ajaminen
Kaiken erilaisen ihmettely
Maalaiset valittaa kaikesta. Siis kaikesta.
Suuhengittäminen
Hitaalla käyminen
Vierailija kirjoitti:
Suuhengittäminen
Hitaalla käyminen
Hengittääkö kaupunkilaistollo nopeasti nenän kautta?
ap mistä tunnistat puussa kasvaneen kaverisi? Kerro meille.
Nyt tulee stereotypioita :D
- kätevä käsistään ja ymmärtää laajalti eri asioista niin koneista kuin metsän kasvatuksesta
- ei pukeudu tyylikkäästi ja vaatteet prisma, puuilo, agrimarket kategoriaa
- osaa kohdella eläimiä
- ei osaa pukeutua tilanteen vaatimalla tavalla
Epäsiisti, tupakka maistuu, harvasanainen, huutaa kun suuttuu, kysyy kun ei vastaa...vastaa vaikkei edes kysytä, ei hymyile vaan hörisee, pukeutuu tokmannin kuteisiin joka paikkaan,
huonot hampaat, hiukset rasvaiset ja harvat, ei tervehdi, eikä sano nähdään.
Kyselee tyhmiä vauva-palstalla. Tästä tunnistaa tollon, ei väliä onko maalais- vai kaupunkilaistollo.