** MARRASKUISET VAPPUUN* eli tiistai
hauskaa vappua kaikille!!
meikäläinen on hyvässä aikataulussa noitte vappu ruokien kanssa. laitoin eilen illalla simon tulemaan just ennen kui vappuvieraat tuli... ei ihan ehdi vappuun :D
lapsonen tulee kohta mummulasta vapun vietosta ja ei millään malttais odottaa :)
tänne ei kuulu mahaan muuta ku murinaa tällä hetkellä, pitäis varmaan syödä jotain. tai no, vaa-alla käyny taas ja se paino ei vaan ota noustakseen . edelleen -3,5kg ekasta neuvolasta. tähän varmaan jumahdan.
ei tänne mitää ihmeempiä..
freya + astronautti 13+4 / 13+1
Kommentit (4)
Freya; Voi kun mullakin paino vaihteeks laskis..mut ei toivookaan.
Tarald; Mulle kyl maistuu makea sekä suolainen..siitä voi tietty johtua tuo painonnousukin:(
En oo viel etsinyt mammavaatetta päälle, kun ne on kaikki edelleen miehen siskolla, en kyl tiiä mahtusinko niihin enää, ku painoo on viel esikonkin jäleltä ja nyt tullut taas lisää..pitäis hakee ne ja koittaa. Parit housut omista viel mahtuu, sit pitää keksii jotain muuta:)
Voi että,äsken sain niin itkukohtauksen, et itsekin hämmästyin..Kissan pentele tiputti kirjahyllystä miun ainoon mariskoolin, ja se tietty särkyi..että harmittaa:(( Mies oli ihan ihmeissään kans, kun normaalisti en näin paljo itkeskele..hemmetin hormoonit..
Milenna rv 12+3
Hei,
olen 33v. lapsettomuushoitojen kautta ensimmäistä vauvaa odottava hitaasti hämäläistyvä nainen. Olen käynyt muutaman kerran lueskelemassa Marrasmasuja ja päätin liittyä mukaan.
Vappuiset viikkomme ja strategiset mittamme ovat nyt 10+1 ja huomenna keskiviikkona menen esimmäistä kertaa neuvolaan. Ultrassa kävimme jo 4 viikkoa sitten ja kuulimme ällistykseksemme sydänäänetkin. Äitiyslappuhaalarishortsit ovat valmistumassa kesää odotellessa, vaikkemme osaakaan arvioida, mikä osa mahastani on raskautta ja mikä läskiä (jälkimmäistä suurin osa varmaan). Kerrottakoon lisäksi, ettei mieheni puhu mahalleni ja oli sitä mieltä, että haalareista tulee aika isot..
Mukavaa viikonjatkoa kaikille!
Masunkasvattaja + Pikku Don (10+1)
Hiljaista näkyy tosiaan olleen koko päivän.
Minun ei oo vielä tarvinnu siirtyä isompiin housuihin. Tosin kaikki housut on ollut väljiä laihiksen jäljiltä. Ainoat mitkä oon jättänyt jo kaapin perälle, on yhdet pillifarkut, mitkä ostinlaihdutuksen jälkeen. Nekin kyllä menee vielä jalkaan, mut puristaa inhottavasti ja nyt kaipaa jotain väljempää. Mut varmaan saa kohta alkaa jo kattelemaan isompia/mamma housuja. Mut onneks on kesä tulossa, niin saa keveissä vaatteissa olla.
Aamulla ois sinne np ultraan meno. Hieman jänskättää, vaikka olenkin vauvan jo viikko sitten ekassa ultrassa nähnyt. Mutta viikon aikanahan on voinut sattua vaikka mitä. Eniten pelottaa, että mitä jos siellä ei enää pieni sydän sykikään. Niinkään se niskapoimun mittaus ei jännitä. No pitää yrittää olla ajattelematta sellaisia. Huomennahan se sitten selviää.
Sanle ja DJ rv 12+0
Missäs kaikki marraskuiset? Freya pitelee yksin pinoo pystyssä eli tuunpa seuraks.
Nyt alkaa jo tippaleivät, sima ja donitsit kuvottaa. Ei voi vaan enää syödä...muutenki makeen jälkeen tulee aika huono olo. Täytyy jättämään makeen syönnit jos sama jatkuu koska ei oo kiva aiheuttaa tahallaan huonoo oloo itellee. Onks kellään muulla samaa " ongelmaa" ?
Pitäisköhän noita mammavaatteita alkaa kohta pestä ku on 3 vuotta kaapissa lojunu ni sais sopivia housuja jalkaan? Kuinkas monella on jo mammavaatteet päällä?
Tarald ja tiitiäinen 11+3 (eilen rassulle tuli väärin nimi)