Työnantaja eikä oikein työkaveritkaan ei ymmärrä
Ettå en pysty ulkoilemaan, jos pakkaslukema/purevuus -10 tai yli sen. Syynä astma. Esimerkiksi tällå kuluneella viikolla, kun olin ulkona lasten kanssa mittarin näyttäessä -11 ja purevuus -15 niin jo 20min kuluttua alkoi tuntumaan pistävää ja puristavaa kipua rintakehällä, se on tosi ikävän tuntuista ja aina tulee mieleen josko onkin sydänperäistä, koska tuntemus ja epämiellyttävyys sellainen.
Mutta ei se sydämestå johdu, se helpottaa sen jälk, kun ollut taas sisällä parisen tuntia ja esimerkiksi eilen sitä ei esiintynyt, koska oltiin sisällä.
Tåytyykö tästä työterveyteen ottaa yhteyttä ja jäädä sairauslomalle vai mitä teen?
Kommentit (11)
Mene hankeen makaamaan ja odota loppua. Tai sitten et hyppää ulkona jos on liian kylmä.
Vaihda ammattiin, jossa eo tarvitse ulkoilla pakkasella. Esim. Päiväkodissa on pakko ulkoilla.
kaulahuivi tai jonaset kauluri hengitysilmanlämmittimellä?
Päivästä riippuen olisi ulkoiltava 1-3h. Ja minä en enää maksa omasta pussista mitään tarpeistoa mitä työstäni suoriutuminen ns vaatii, siitä menee jo kaikenmaailman ja eri säiden varusteet, kaikki lääke ym kulut jotka työ aiheuttaa jne. On ihan hel vetin kallista hoidattaa vaikkapa 4-henkinen perhe täishowssa, tai syyhy.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Vaihda ammattiin, jossa eo tarvitse ulkoilla pakkasella. Esim. Päiväkodissa on pakko ulkoilla.
Työtä ja työnkuvaa voi yleensä ns tuunata, sille on ihan termikin ja peräti lääkörintodistuksessanoma rivinsä eli tehdä jonkin aikaa "tuunattua työtä" ja jos se ei onnistu niin sitten sairausloma.
Jos sinulla on oikeasti joku sairaus, niin eiköhän se ole ihan neuvoteltavissa työterveyden kanssa. Ja jos kyseessä on uusi oire, kannattaisi varmaan muutenkin käydä lääkärissä.
Onko astmasi kunnolla hoitotasapainossa, kun oireilee noin voimakkaasti? Milloin lääkitystä on viimeksi arvioitu?
Minulla auttaa jo kun peitän nenän ja suun tuubihuivilla (merinoa). Jotkut käyttää sellaisia hengitysilmanlämmittimiä, jos tulee astmakohtaus pakkasesta. Luulisi että voisit saada sellaisen työpaikan puolesta, jos on ulkotyö. Tai sitten työtehtävien muuttaminen pakkasajan, jos mahdollista. Jos ei, niin kai se ammatillinen kuntoutus olisi paras, eli käytännössä toisen työnkuvan/ammatin opiskelu. Sisätyö.
Nyt on pullukka laittanut mietintämyssyn päähän miten saikulle
Muilla samaa. Hyvä että mietit asiaa.
Teetkö siis ulkotöitä? Sitten on työterveyslääkärille kuuluva asia.