kaippojen premium roskapussien kohtalo?
Pakko avautua tästä kestokassi vs muovipussi -hommasta. S-ryhmässä muovipussi maksaa 0,50 € ja kestokassi 1,25 €. Kestokassiin menee about kahden muovipussin verran tavaraa, eli hinnat on käytännössä jo melkein samat (2 x 0,50 € = 1,00 €). Silti käytännössä se kestokassi on aina väärässä paikassa: kotona, autossa tai jossain toisessa ulottuvuudessa. Lopputulos on se, että niitä kertyy koko ajan lisää. Itsellä niitä on nyt varmaan joku 30 kappaletta. Mitä te muut teette näillä? 😅
Itse olen keksinyt että käytän niitä roskapusseina. Siis oikeasti: jos kestokassi likaantuu, niin kuka alkaa kestokassia pesemään? Suoraan roskiin vaan, hyvä premiumroskapussi. Muutenkin kun roskapussirulla unohtuu ostaa kaupasta aina silloin kun sitä tarvitsisi, niin nämä paikkaa tilanteen hienosti.
Kannattavuuslaskelman: muovipussi roskapussina maksaa 0,50 €, mutta repeää helposti jos joku juustosiivu- tai leikkelerasia viiltää sen, jolloin pahimmillaan joudut tuplaamaan pussit ja maksatkin jo puolitoista tai pari euroa. Kestokassi taas maksaa 1,25 €, mutta kestää käytännössä ydinsodan ja kolme maitopurkkia, eli premium-roskapussi! Eli jos muovipussi repeää edes joskus, kestokassi alkaa olla jo melkein kilpailukykyinen roskakäytössä.
Mutta kysymys teille: kun unohdatte kassit kotiin, ostatteko uuden kestokassin vai muovipussin? Ja monellako on jo oma kestokassivarasto kotona? 😄
Kommentit (2)
Miksi ostelisin niitä koko ajan? Mulla on aina kauppakassi mukana.
Kaippojenpa hyvinkin 😅