Aurinkopaneelit huono sijoitus pienikulutuksella?
Meillä ainakin näyttää siltä, että aurinkopaneelit olisi enemmän hyvän mielen projekti kuin oikea sijoitus.
Kesällä kulutus on noin 0,3 kWh tunnissa, eli käytännössä jääkaappi, pakastin ja vähän peruslaitteita. Päivällä kun paneelit tuottaisi eniten, ei ole mitään mihin sähköä käyttäisi. Sitten sitä myydään verkkoon pilkkahintaan.
Talvella taas kun oikeasti tarvitsisi sähköä paneelit on lumen alla tai aurinko käy kääntymässä horisontissa vartin. Silloin ostetaan sähköä kalliilla takaisin.
Tuntuu vähän siltä, että:
Kesällä myyt halvalla
Talvella ostat kalliilla
Investointi 1020k€
Takaisinmaksuaika ehkä joskus
Jos kulutus on pientä eikä ole sähköautoa, poreallasta tai ilmalämpöpumppua huutamassa päivisin, niin missä se säästö oikeasti syntyy?
Onko tämä enemmän ideologinen kuin taloudellinen ratkaisu? Vai onko joku oikeasti saanut pienellä kesäkulutuksella paneelit kannattamaan ilman että laskelmat perustuu jos sähkön hinta kolminkertaistuu -skenaarioon?
Kommentit (2)
Minusta on ainakin kiva, kun kesällä voi huolettaa pitää viilennystä päällä. Tietenkin myös kodinkoneiden käyttö ja auton lataus tähdätään valoisaan aikaan.
Meillä tullut kaikki talven sähköt aurinkopaneleista.