Autanko vai en?
Entinen tuttava/ystävä tuli eilen luokseni soitettuaan ensin, monen vuoden jälkeen. Olin yllättynyt mutta kahvin lomassa hän kertookin että pyytää apuani. Hän oli menettänyt lapsen huoltajuuden ja tiedonsaantioikeuden. (Olin seurannut vastaavia tapauksia netissä ja tiedän ne rankoiksi. Ystäväni ei ole tunnettu netissä ainakaan vielä).
Asia oli että ystävä on perustamassa yhdistystä äideille jotka menettäneet oikeutensa lapseen.. Siis huoltajuuden ja tiedonsaannin. Tulisin mukaan tähän. Itsekin olen eronnut mutta entä mieheni kanssa ei ole lapsista riitaa vaan hoidamme heidät yhdessä. Tulisin häntä tässä "yhdistyksessä" , koska koulutukseni puolesta sopisin? Yhdistys toimisi kaltoinkohdeltujen eduksi netissä jne.
Sanoin että ei aikani riitä. Ystäväni oli kovasti pahoillaan.
Todellinen syy on että en ole niin vakuuttunut että ystäväni vain oli oikeassa. Hänestä kun koko maailma on väärässä. Hänessä ei ole vikaa.
Mitä tekisit?
Kommentit (15)
Auttaisin jos olisi aikaa ja kiinnostusta vapaaehoitsyöhön. Toisaalta jos kys. yhdistyksessä meno on sama kuin lastensuojelun uhrit-someryhmissä, niin pysyisin kaukana.
Tuolle ihmiselle itselleen et ole mitään velkaa, kun ette vuosiin ole olleet yhteyksissäkään.
Miksi hän on entinen tuttava/ystävä? Minullakin on muutama ja siihen on syy.
Mulla nousisi karvat pystyyn pelkästään siksi, että hän ei pidä sinuun mitään yhteyttä ennen kuin tarvitsee sinulta apua oman asiansa ajamiseen.
Pysy tuon asian ulkopuolella äläkä sotkeudu siihen mitenkään tai jossain vaiheessa päädyt olemaan se kaikkien yhteinen likakaivo.
En menisi yhdistykseen, rahalahjoituksen sinne saisi. Auttaisin hänen omissa lapsiasioissa kohtuudella, ellei ole ihan hirveä äiti. On lakiapua esim. Miten hänen suku auttaa?
Huoltajuuden menettämiseen liittyy aina lapsen kaltoinkohtelu. Huoltajuutta ei menetä kevyin perusteluin.
En lähtisi mukaan noilla tiedoilla. Jos hän ei ole vuosiin pitänyt yhteyttä, niin väistämättä tulee mieleen että nytkin tuli käymään vain hyötymistarkoituksessa.
Ylipäätään tuollaiseen yhdistykseen mukaan lähtiessä tulisi olla täysin selvillä, millaisia arvoja yhdistys todella haluaa edustaa ja mitä asioita siellä ajetaan.
Huoltajuuskiistoissa tulisi aina, siis AINA olla etusijalla lapsen etu, ei äidin tai isän.
Vierailija kirjoitti:
En lähtisi mukaan noilla tiedoilla. Jos hän ei ole vuosiin pitänyt yhteyttä, niin väistämättä tulee mieleen että nytkin tuli käymään vain hyötymistarkoituksessa.
Ylipäätään tuollaiseen yhdistykseen mukaan lähtiessä tulisi olla täysin selvillä, millaisia arvoja yhdistys todella haluaa edustaa ja mitä asioita siellä ajetaan.
Huoltajuuskiistoissa tulisi aina, siis AINA olla etusijalla lapsen etu, ei äidin tai isän.
On tapauksia, joissa ei ole selvää, mikä on lapsen etu. Lapsia on määrätty täysin epäsopivan vanhemman huoltoon ja heillä on edessä vuosien kärsimykset. Se voi olla fyysistä tai psyykkistä, joskus kohtalokasta. Suomessakin on ollut näitä surullisia tapauksia.
Jos ei ole ollut pitkään aikaan tekemisisä kanssasi niin en kutsuisi ystäväksi. Enkä senkään vuoksi että otti yhteyttä vasta kun tarvitsi apuasi. Auta joitakuta muita.
Ja tietysti hän ei kertonut syytä miksi menetti huoltajuuden, vai mitä? Ei kannata sekaantua eronneiden riitelyyn. Varsinkaan, kun se on jo oikeudessa käsitelty!
Mielenterveysongelmainen narkki. Miksi olisit missään tekemisissä?
Aika rankka äiti jos on menettänyt kaikki oikeudet lapseen. Lapsen etua pitää ajatella, ei äidin.
Ei tulisi pieneen mieleenkään sekaantua asiaan! Kuten kommenteissa jo todettu, jos vuosikausien hiljaiselon jälkeen ottaa suhun yhteyttä tämmöisen asian tiimoilta niin ei se ystävyyttä ole, se on yritystä käyttää sua hyväksi.
Toisekseen jos se äiti-ihminen on menettänyt oikeuden lapseensa niin johan siinä hälytyskellot soi, miksi ei saa tavata lastaan? Siihen on pätevä syy, ei mikään sossujen/yhteiskunnan/isän/viranomaisten kiusanteko. Oikeasti kuulostaa hieman pelottavalta ihmiseltä.
Jos lasta haluat auttaa, koeta urkkia millainen se isä on ja millaisissa olosuhteissa lapsi on nyt. Mutta sivusta, ei suoraan menemällä äidin puolelle kun et tiedä mikä se todellinen tilanne on.
Et ole hänen ystävä.