Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vaihdevuodet ja aurallinen migreeni

Vierailija
07.01.2026 |

Onko normaalia, että kohtaukset lisääntyvät vaihdevuosissa? Nyt ollut vuoden sisällä enemmän kohtauksia kuin koko elämässä sitä ennen yhteensä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutoksia voi olla suuntaan tai toiseen. Itselläni on auralliset migreenit vähentyneet selvästi viimeisen kolmen vuoden aikana. Sellainen muutos myös, että nykyään auroja saattaa tulla pari-kolme peräkkäin kun aiemmin tuli vain yksi mutta toisaalta päänsärky on sitten lievempää kuin ennen. Kuukautiset vielä pyörivät mutta yskähdellen ja vaihdevuosioireita on.

N51

Vierailija
2/6 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jussilla niin paha että piti jättää puheenjohtajan työt sikseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hormonikorvaushoito voi helpottaa vaihdevuosien migreeniä tasaamalla hormonaalisia heilahteluja. 

Vierailija
4/6 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla alkoi migreenit tihentyä rajusti sen jälkeen kun täytin 45. Kohtausten alku muuttui myös ja hajuherkkyyden sekä putkinäön tilalle tuli outo vilu. Kun migreeni alkoi olla viikottaista hakeuduin ensin gynelle kun oli vuositarkastuksen aika muutenkin. Hän suositteli siveydenpuukapseleita ja niiden aloittamisen jälkeen migreenikohtaukset palautui takaisin normaaliin max. kerran kuussa.

Mitään hormoneita en käytä enkä ole koskaan käyttänyt poislukien teini-iän pillerikokeilu. Onneksi löytyi tällainen luonnollisempi apu!

Vierailija
5/6 |
07.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen nyt 45 v. ja miettinyt samaa. Mulla on jääneet kipukohtaukset aika lailla pois, mutta tilalle on tulleet aurat (näkö on puolisen tuntia pois vasemmalta puolelta) ja tosi paha valoherkkyys. Ennenkin oli tätä, mutta nykyään esim. pelkkä roska-auton vilkkuihin katsominen saa aikaiseksi sen näköhäiriön. Mulla on tullut myös outoja maku kokemuksia migreenipäivinä. Viimeksi kaikki maistui niin makealta, etten pystynyt syömään ollenkaan. Esim. Eilinen makaronilaatikko, joka oli ollut ihan jees.

Vierailija
6/6 |
08.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni käytännössä loppui kokonaan migreenit menopaussin myötä. Esivaihdevuosia tosin oli 10 vuotta sitä ennen, ja siinä alkupuolella niitä kun menkatkin tuli 3 viikon välein, oli migreeneitäkin useammin kuin koskaan ennen. Mutta tosiaan, sitten menopaussin jälkeen ei ole kertaakaan tullut migreenikohtausta.