Mies ei suostu tekemään avioeron ositussopimusta, mitä tehdä?
Meillä on sellainen avioehto, ettei kummallakaan ole oikeutta toisen omaisuuteen. Miten asia voitaisiin saattaa päätökseen? Ja voiko tulla tulevaisuudessa ongelmia (esim. kuoleman yhteydessä?), jos asiaa ei saa päätökseen?
Kommentit (4)
Kyllä tekemättömästä (sopimuksettomasta) osotuksesta tulee ongelma, kun jompi kumpi kuolee.
Jos teillä ei ole kummallakaan avio-oikeutta toisen omaisuuteen niin sitä ei kutsuta virallisesti ositukseksi vaan erotteluksi.
Mutta vastauksena varsinaiseen kysymykseen: Jos te ette saa tehtyä asioista sopimusta, niin kumpi tahansa teistä voi hakea käräjäoikeudelta pesänjakajaa joka sitten määrää teitä kumpiakin sitovan jaon. Tuossa tilanteessa kannattaa:
1. Uhkaa ex-miestäsi että jos hän ei suostu tekemään sun kanssasi sopimusta ja siitä paperia että sopimus on tehty, niin sä haet tarvittavan paperin saamiseksi käräjäoikeudelta pesänjakajaa, ja tällöin mies joutuu automaattisesti maksamaan puolet pesänjakajan palkkiosta vaikka sä olisit hakenut pesänjakajan yksin vastoin miehen tahtoa
2. Jos uhkailu ei auta, niin silloin ota yhteyttä asianajajaan pesänjakajan hakemiseksi. Jos pitää mennä niin pitkälle niin silloin se maksaa sekä sulle että sun miehellesi, mutta on silti parempi maksaa kun jättää asia tekemättä
Mitä hankaluuksia voi tulla, jos asia jää kesken? Meillä on yhteisiä lapsia. ap
Hanki asianajaja