Hallitusohjelma on laadittu rikkaita silmälläpitäen (ov)
Rikkaiden perinnöt verovapaiksi
Osta metsää ja perusta yritys
25.4.2007 0:32
Veroprofessori Heikki Niskakangas ihmettelee miksi varakkaiden perinnöistä tehdään verovapaita.
Hallitus haluaa edistää perheyrittäjyyttä ja maataloutta poistamalla kokonaan perintö- ja lahjaveron yritysten sekä maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksilta.
Pitäisikö perintövero poistaa?
Päivän Kauppalehti arvioi, että hallitusohjelmassa sovittu yritysvarallisuuden perintöveron poistaminen voi kaataa koko perintöverotuksen. Veroasiantuntijoiden mukaan osittainen verottomuus johtaa siihen, että perintöverotus menettää yhteiskunnallisen oikeutuksensa.
Lisää aiheesta Kauppalehden sivuilla
Suomalaisesta perintöverotuksesta on tulossa rikkaiden taxfree-myymälä. Uuden hallitusohjelman mukaan perintö- ja lahjavero poistetaan yritysten sekä maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksilta. Käytännössä tämä avaa varakkaille suvuille mahdollisuuden verosuunnittelulla välttää perintöverot.
Helsingin kauppakorkeakoulun vero-oikeuden professori Heikki Niskakangas pitää hallitusohjelman linjausta verojärjestelmän johdonmukaisuuden kannalta täysin perusteettomana.
- Tämmöisellä tavallisella professorijärjellä ajateltuna rikkaaseen sukuun kuuluminen ei oikeuta verottomuuteen.
Eriarvoista omaisuutta
Hallituksen ohjelman mukaan verovapaudella suositaan jatkossa metsätiloja ja yritysten osakkeita. Tavallisen suomalaisen perintönä on sen sijaa useimmiten asunto ja mahdollisesti kesämökki, näitä verovapaus ei koske.
Perinnön ja lahjan kohteeksi kannattaa jatkossa valita metsä. Niskakankaan mukaan järkevä perittävä pyrkii jo etukäteen minimoimaan veroja hankkimalla perintöomaisuudeksi metsää ja osakeyhtiön osakkeita.
Niskakangas uskookin, että muutos johtaa laajaan verosuunnitteluun. Sijoituskohteita ei kohdella tasapuolisesti ja verotuksellinen suosiminen saattaa johtaa metsän hinnan nousuun.
- Kovin vaikea on estää, jos yrittäjäsuvuissa siirretään varallisuutta yksityispuolelta yritykselle perintösuunnittelun takia.
Poliitikot ovat asiassa pyrkineet tukemaan yrittäjyyttä ja maatalouden harjoittamista, mutta nyt hahmoteltu tapa menee helposti liian pitkälle. Niskakangas katsookin, että elinkeinoelämän lobbaus onnistui nyt kohtuuttoman hyvin.
- Yritysten omistajat halusivat itselleen verovapauden.
Iltalehdestä
Mitäs äänestitte kokoomusta. Ei ne aja muuta kuin rikkaiden asiaa, vaikka muuta väittäisivätkin. Näin on ja tulee aina olemaan.