Kommunikointi ongelmat parisuhteessa
Meillä on ollut kommunikointi/emotionaalisia ongelmia sen 20vuotta mitä ollaan oltu yhdessä. (naimisissakin jo 18vuotta)
Yhdessä on pysytty minun joustavuuden takia. Nyt olen alkanut vaatia mieheltäni enemmän huomiota ja selkeyttä mitä hän pohjimmiltaan tarkoittaa, enkä tyydy enää siihen että itse ymmärtäisin kaiken väärin.
Hän on sitä mieltä että mies tarvitsee naista vain seksiin.. sanonut sen ihan ääneenkin.. mutta ei ymmärrä että minä tarvitsen häneltä turvaa, huolenpitoa, positiivista huomiota ja myös kaikkiin miehisiin töihin renkaanvaihdosta vaikka roskienvientiin (en tarkoita etteikö nainenkin voi näitä tehdä)
Onko kukaan onnistunut pariterapialla/yksilöterapialla tai jollain muulla konstilla enää parantamaan suhdettaan vai onko tämä loppu yhdessäolon tuomio.
Kaikki eroa heti/jätä se sika jne kommentoijat, voitte pysyä hiljaa. En ole nimittäin eroamassa ensimmäisenä , olisinhan sen jo tehnyt jos se olisi minulle ratkaisu.
Kommentit (14)
No tota sä et sitä miestä saa terapiaan ja vaikka kuinka itse terapiassa ravata niin ei se sitä miestä muuta..
En todellakaan halua elää näin, siksi mietinkin mitä asialle voisi tehdä.
Siis sinä olet muuttunut, mies ei?
Toista ihmistä ei voi muuttaa. Vain itseään voi.
lähtisin siitä liikkeelle.
Mieshän sanoi, että olet vain seksiin. Jatka jakamista ja suu suppuun.
Vierailija kirjoitti:
En todellakaan halua elää näin, siksi mietinkin mitä asialle voisi tehdä.
Ei oikein mitään. Miehesi arvot, näkemys parisuhteesta ja rakkaudesta poikkeavat omastasi. Ei terapia muuta noin perustuvanlaatuisia eroja ajattelussa.
Jos mies tarvitsee sinua vain seksiin, niin älä ihmeessä tee muuta. Kyllä mies hoitaa ne kaikki muut asiat kun kerran sitä mieltä on.
Naiselle siis on riittänyt 20 vuoden ajaksi se, että miehen mukaan mies tarvitsee naista vain seksiin. Siinähän se on rehellisesti sitten tullut. Olen sanaton
Jaa, kuulostaa klassiselta neljänkympin kriisiltä.
Outoa, että olet halunnut olla 20 vuotta sellaisen miehen kanssa, joka haluaa sinulta vain seksiä, ja joka ei tyydytä mitään avausviestissä luettelemistasi tarpeistasi. Mutta jokainen tyylillään.
Eroaisin, kauheaa kärsimystä naiselle tuollainen mies.
"Hän on sitä mieltä että mies tarvitsee naista vain seksiin.. sanonut sen ihan ääneenkin.. mutta ei ymmärrä että minä tarvitsen häneltä turvaa, huolenpitoa, positiivista huomiota ja myös kaikkiin miehisiin töihin renkaanvaihdosta vaikka roskienvientiin (en tarkoita etteikö nainenkin voi näitä tehdä)"
Olen mies, ja mielestäni tuo kuulostaa lähtökohtaisesti järkevältä ja oikealta. Kauhistelijoille tiedoksi, että mies ei tosiaan naista juuri muuhun tarvitse. On eri asia sitten, jos nainen pystyy jotain muutakin miehen elämään tuomaan, mutta harvapa pystyy. Sehän on ihan naisista itsestään kiinni ja siitä, kuinka tasokkaita miehiä sitä jahdataan. Esimerkiksi ei rikas mies tarvitse jotakuta ruokaa laittamaan, hän voi ostaa sen palvelun helposti muualtakin.
Mielestäni sanoitit myös hyvin ja ytimekkäästi minkälaisia asioita sinä odotat mieheltä, ja kuulostaa erittäin järkevältä ja luontevalta. Mitä miehesi sitten kuvittelee sinulle tarjoavansa suhteessa? Miksi hän ei noita tarjoa? Kokeeko hän kenties, että hän ei saa seksiä tai se ei ole tyydyttävää? Oletko pitänyt itsesi viehättävässä kunnossa? Vai onko tässä kenties juurikin kommunikointiongelma kyseessä, että hän ei ymmärrä mitä tarkoittaa jos sanot "positiivista huomiota" tai "turvaa"? Noita kannattaa avata vähän jos toinen ei vain tajua. Ja avaaminen kannattaa tehdä siten, että "minusta tuntuisi tosi ihanalta, jos esimerkiksi X". Eikä missään nimessä siten, että "sää et koskaan X". Silloin se on nalkutusta ja voi olla varma, että X:ää ei ikinä tapahdu. Ja jos X tapahtuukin, niin osoita ilosi ja kiitollisuutesi jotenkin. Ihan vain vaikka hymy ja "kiitos". Tai sitä seksiä. Jotain. Hyvinkin pienellä vaivalla saanee positiivisuuden kierteen liikkeelle, useimmat miehet kun eivät saa ikinä mitään arvostusta ponnisteluistaan, vaikka toimittaisivatkin ihan oikeita asioita suhteeseen. Siitä tulee miehelle äärettömän hyvä ja motivoitunut mieli, jos näkee/ymmärtää toisen ilahtuvan ponnisteluistaan.
Olet myynyt itsesi liian halvalla.
Jos olisin samassa tilanteessa, miettisin vakavasti, haluanko tyytyä siihen, mitä mieheltä saan. Miehesi haluaa parisuhteelta eri asioita, kuin sinä. Miehesi ei ilmeisesti katso tarpeelliseksi tulla puolitiehen vastaan, joten sinä olet ainoa, joka joustaa omien tarpeidensa kustannuksella. Haluatko elää niin?