Uskotteko että lähitulevaisuudessa myös pakettien lähettäminen ja toimittaminen onnistuisi digitaalisesti esimerkiksi sähköpostitse?
Tiistaina Tanskan Posti jakoi maan viimeiset kirjeet sillä Tanska on siirtynyt digitaaliseen aikaan ja samalla maa luopuu myös pistilaatikoista. Sama tulevaisuus on myös edessä meillä Suomessakin sillä paperin ja kartongin vähentämiseksi suositellaan viestien, kirjeiden ja postikorttien lähettämiseen sähköpostia tai Whatsappin kaltaista viestintäpalvelua.
Mutta kannattaa jo oikeasti pohtia ja miettiä että miksi rajoittaa tämä välttämätö ja luonnollinen muutos ainoastaan vain kirjepostiin, vaa miksi sitä ei voisi yltää myös vaikkapa sitä Zalando, Amazon, Shein tai Temu pakettia ei voisi samalla tavalla toimittaa digitaalisessa muodossa sinne sähköpostin laatikkoon sen sijaan että se lähettetäisiin ja toimitettaisiin fyysisenä jolloin ne eivät ruuhkauttaisi esimerkiksi Tullin terminaaleja?