Kuinka paljon luet kirjasta kerralla?
Luetko kirjan yhdessä viikonlopussa vai iltaisin aina muutaman sivun? Ihmettelen niitä, jotka kahmivat kirjan yhdeltä istumalta. Siihenhän menee koko päivä. Lisäksi jos kirjan aikajänne (kirjan tapahtumat kestävät vaikka vuoden) on pitkä, niin tuntuu hassulta jos kiirehtii kirjan lukemisessa. Miten te luette?
Kommentit (11)
Riippuu kirjasta ja siitä kuinka on aikaa. Hyvän kirjan kanssa saattaa kadota täysin ajantaju ja havahtuu joskus aamuyöllä siihen että kirja loppui, vaikka piti lukea vain muutama luku.
Riippuu kirjasta, niissähän on sivumäärissäkin vaihtelua. Toki myös sisältö vaikuttaa ja onko muuta ohjelmaa
Kaunokirjallisuutta usein paljon kerralla, tietokirjallisuutta vähemmän kerralla
Vierailija kirjoitti:
ei voi sanoa mitään yhtä tiettyä. riippuu hirveästi kirjasta. Sen tunnelmasta ym.
Komppaan. Ja riippuu myös kuinka isoa tekstiä, miten kappalejako tehty, kuinka helppoa luettavaa kirja on. Varaan paljon uutuuskirjoja, luen yl. kirjan viikossa tai kahdessa. Yl. sivuja 400-650.
Riippuu siitä miten mukaansa tempaava kirja on. Joskus luen kirjan yhdessä yössä, huomaan vaan että kappas on jo aamu. Joskus kirjan sisältö vaatii sulattelua ja pohdintaa, silloin se haastaa aivot niin ettei sitä pysty lukemaan yhteen pötköön. Sitten on kirjoja, jotka aloitan, mutta jäävät kesken ja saatan palata niihin myöhemmin tai en koskaan.
Riippuu tosiaan kirjasta, kappalejaosta, tekstin "raskaudesta" ym.
Mutta noin karkeasti luen keskimäärin 50-60 sivua päivässä. Tiedän tämän siitä, jos kirjaston kirjalla on palautusaika eikä lainaa pysty uusimaan, niin tuon verran luen "luonnostaan". Tarvittaessa sitten kiristän aikataulua.
Harvoin paljon enempää kuin yhden kirjan kerralla.
Oma keskittymiskykyni on heikentynyt 2 viime vuoden aikana, joten en lue paljoa kerralla. Syynä keskittymiskyvyn heikkenemiseen 2 vuotta kestänyt ylikuormitus töissä kun pitää muistaa enemmän asioita mihin aivokapasiteetti riittää. Huh.
Jotain kevyttä tai kevyehköä viihdettä menee parhaimmillaan kirja kerrallaan. Englanninkielisiä lukiessa taas ei jaksa kuin n. 10 sivua, kun tekstiin pitää keskittyä ihan eri tavalla ja välillä tarkistaa jonkun hankalan sanan suomennus.
luuletko tosiaan että joku muu lukee suunnattomilla tuki rahoilla rääpysteltyä mutu mutu mutu pas...aa
ei voi sanoa mitään yhtä tiettyä. riippuu hirveästi kirjasta. Sen tunnelmasta ym.