Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elinkeinoelämän lobbarin EVA:n leikkauksia tai veronkorotuksia kysely oli jälleen yksi ideologinen hämäys

Vierailija
31.12.2025 |

Elinkeinoelämän lobbarin EVA:n leikkauksia tai veronkorotuksia kysely oli jälleen yksi ideologinen hämäys

EVA elikä elinkeinoelämän kysely on hämäävä.

Siinä annetaan kuva että verojen kiristys koskisi palkkoja sekä eläkkeitä.

Yleishyödylliset verottomat yhteisöt verolle. Säätiöistä saataisiin kerättyä reippaasti veroja. Yritysverot takaisin aiemmalle tasolle ja listaamattomilta yrityksiltä veroale pois jne. Nämä veroetujen poistot ovat leikkureita, joita myös VM, OECD sekä IMF ovat ehdottaneet, Riikalle ja Orpolle se ei käy.

Myös kaikki veroporsaanreijät tukittava. Maastapoistumisvero eli arvonnousuvero kuten on Tanskassa käytössä. Yksityiset terveydenhoitoon menevät eurot seis, näin asiantuntijoiden mukaan saadaan julkinen perusterveydenhuolto kuntoon.

Näitä leikkauksia Sdp:n kannattajat EVA:n tutkimuksessa kannattivat, vaikka oikeisto käytti kyselyä keinona väittää että suuri osa demareista kannattaa köyhällistön sekä hyvinvointiperuspalveluiden leikkauksia.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
31.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos somali poistuu maasta niin täytyykö senkin maksaa veroa? Eihän sen arvo nouse nollasta mihinkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kuusi