Aamulämpöjen mittailijat/asiantuntijat, apua kaivataan
Taalla varmaan joku osaisi vastata mun ystavattaren kysymykseen, itse en ole koskaan lampöja mittaillut ja niin en osannut vastatakaan.
Lammöthan nousevat oviksen aikoihin. Ja sitten niiden tulisi pysya ylhaalla seuraaviin kuukautisiin asti, vai? Onko normaalia myös, etta lammöt ensin ovikseen nousevat ja sitten laskevat takaisin normaaliin, kunnes taas ennen kuukautisia nousevat hiemat koholle? Vai onko tuo lampöjen lasku oviksen jalkeen merkki siita, ettei ovulaatiota ole tapahtunut?
Kiitos tietajille/auttajille avusta ystavani puolesta!
bucomama, kovassa vauvakuumeessa itsekin, tosin viela vain haaveillen kolmannesta lapsesta;-)
Kommentit (2)
asiantuntija en toki ole, korjatkaa jos jotain väärin ;)
lämmöt nousee oviksen jälkeen ja laskee taas päivää pari ennen menkkoja, tai vasta vuodon alettua. Joskus voi tulla ns.kiinnittymisdippi (tapahtuu yleensä 4-10 päivää oviksesta) jolloin lämpö hetkellisesti laskee ja taas nousee seuraavana päivänä (tai niillä paikkeilla). Mutta, näitä dippejä voi tapahtua ilman raskautumistakin. Itse olen pitänyt sitä hyvänä merkkinä (?). Luultavimmin ovis on ollut jos lämpö kohoaa normaalia korkeammaksi ja mahdollisen laskun jälkeen uudestaan.
Hieman sekavaa, toivottavasti oli jotain apua :D
Tärppionnea!