Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä voi ostaa munattomia munkkeja vapuksi?

24.04.2007 |

Ketkä siis niitä valmistavat? Itse en jaksa ryhtyä niitä valmistamaan.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
24.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et kirjoittanut mistä päin olet, mutta munattomia munkkeja myy ainakin Helsingissä leipomo Eromanga Kasarmitorin kupeessa ja samoja tuotteita on myös Stockmannilla. Eikö muuten useimmat munkit ole munattomia? Tippaleivistä en tiedä.

Vierailija
2/8 |
24.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyypi käydä Stockalla, Helsingissä kun asutaan. Ajattelin, että pääosin kaikissa munkeissa on kananmunaa, mutta täytyypä käydä lukemassa kaupan munkkien tuoteselosteet. Meillä kun poika 3v on kananmuna-allergikko ja vielä viime vuonna emme antaneet munkkeja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
24.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekat Pullapirtin ja toiset Simon leipomon munkkeja. Ovat myös maidottomia ja ilman kardemummaa. Tai ainakin viime vapun aikaan niitä oli, taisi olla vielä syksylläkin.

Vierailija
4/8 |
25.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lipas:

Ajattelin, että pääosin kaikissa munkeissa on kananmunaa, mutta täytyypä käydä lukemassa kaupan munkkien tuoteselosteet.

Vaihtelee kovin. Sanoisin, että jostain syystä berliininmunkkeja on helpompi löytää munattomina kuin tavallisia.

Mitä tippaleipiin tulee, niin ihan kuranttia tilannetta en tiedä, kun luovutin munattomien tippaleipien etsiskelyn lopulta - nimittäin ainakin vielä vuosi pari sitten *kaikissa* tippaleivissä näkyi olevan kananmunaa... Oisko se taikina kuitenkin sellainen, ettei onnistu ilman? Mutta, munkit tosiaan ihan kiva vappuvaihtoehto. Parina vuonna minä päädyin kyllä väkertämään ne itse - kaamee käry... :-/

Vierailija
5/8 |
26.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko oli kuitata kun oli niin herkku kysymys :)

Vierailija
6/8 |
26.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

peik:


Pakko oli kuitata kun oli niin herkku kysymys :)

Tosiaan, en ajatellut tuota kysymystä ollenkaan kirjoittaessani sitä. Naurattaa itseänikin.....:)

Kiitos kaikille vastanneille. Tiedoksi muillekin, että niitä KANAMUNATTOMIA munkkeja saa myös Citymarketeista, kun aloin soittelemaan sitten kuitenkin lähikauppoja läpi, kun en viitsi tuonne Helsingin keskustaankaan lähteä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

uups, siis Arnoldsin donitsit on myös munattomia (myös maidottomia).

Vierailija
8/8 |
05.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat meidän pojan herkkua. Munattomia on ne isommat versiot, niissä pienissä on munaa.



Ja mikä hassua siinä yhessä pienessä on lähes yhtä paljon energiaa ku yhessä isossa ;-)



Undi