Sairaanhoitopiiri Hus siirsi satoja työntekijöitä eri palkkaluokkaan kesken sote-alan palkkauudistusta
Ammattiliitto Tehyn edunvalvontajohtaja Jarkko Pehkosen mukaan Hus rikkoi sovittuja periaatteita muuttamalla palkkaryhmiä yksipuolisesti.
Työntekijät pelkäävät, että heidän palkkansa pienenee pysyvästi, kun uusi tasopalkkajärjestelmä tulee voimaan lokakuussa 2026.
Terveydenhuolto | Hus siirsi satoja työntekijöitä alempaan palkkaryhmään
Kommentit (3)
eikö tää oo kuntien hallinnassa. Muun muassa virkamiehet ainakin joissakin kunnissa tekevät yleistyöaikaa eli työskentelevät 2 tuntia pidempään vko kuin suurin osa muista virkamiehistä esim. valtiolla. Repikää siitä. Uusinta uutta kunnalla on myöskin teettää paskimmat osat esimiestyötä pikkurahalla ns. tiimien vastaavilla työntekijöillä ilman erillistä työnkuvaa ja ilman esihenkilöstatusta. Saavat pikkuruisen lisän palkkaansa. Ja sitten kun spesialisteja ei haluta palkata, niin otetaan joku random asiantuntija ja muutetaan sen työnkuva, niin et hän tekee esim. viestintää tai jotain muuta 50 prosenttia samalla palkalla ja nimikkeellä kuin ennenkin.
HUS sika metsään. Ei ollut hyvä työpaikka. Monikaan ei sitä suosittelisi, tämä tulee aina ilmi kun työntekijöiden hyvinvointia ja mielipiteitä kartoitetaan.
Eikö palkka voi pienentyä, miksi sen pitää aina nousta ? Julkisella on kymmeniä tuhansia ylimääräisiä työntekijöitä, sotessa myös, jos laitettaisiin ylimääräiset pois ja pidettäisiin palkat samoina, niin silloin voittaisi veronmaksajat jatyöntekijät ?