Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jouluaatto

Vierailija
19.12.2025 |

Miten saat jouluaaton kulumaan.teetkö jotain erityistä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odotan pukkia jolla on pussit täynnä.

Vierailija
2/4 |
19.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siinähän tuo menee niin kuin muutkin päivät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei aiheuta toimenpiteitä.

Vierailija
4/4 |
19.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuten muutkin vapaat. aamulla poikkeus. klo 7 kermatäytekakkua, joun wanhan ajan koristeet, tv joulupukin kuumalinjaa vähän aikaa. edellisä aamuyönä kinkku paistettu ja kuorrutettu. huumaava tuoksu.  valmistelen joko uuniversion tai kattilaversion riisipuuro,maidolla kaneli-sokerilla-  joulurauhan julistus.

lepoa, tv, saunaa tms, sitten päivällinen kello 17 noin.

avaan jonkun lahjan, vaikka itselle ostettu.   myöhäis iltakävely kun ihanat tunnelmavalot jokapuolella pimeydessä,  

arkena lopeta syömisen kello 16 ja pidän 16h paaston. mutta kun on erikoisaika-juhla. syön kinkkuvoileipää vaikka yöllä.

toki teen silloin tällöin muutenkin poikkeuksia arjessa-   viiniä aamu 7 pullo, iltapitsaa. muuten arki aina kaavallista.

joululaatikoita syön ympäri vuoden- kasvisruokaa.  toi imelletty perunalaatikko sopii grillatun kanankoiven kanssa huikeesti. kokeile.

jouluna ei alkoa, vain kotikaljaaaaaa-perheolutta, sopii lihalle.  joo on suklaata sitä sun tätä, torttunenkin löytyy.

uuna-vuinna on rusinapitkoo tai pikkupullia, ihan itse tehtyä uunikuumaa.  jos nakkeja tai lenkkimakkaraa- aina kivikylän tuootteet.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kolme