Jätättekö käytetyn terveyssiteen kotona joskus näkyvälle paikalle?
Jotta lapset osaisivat suhtautua kuukautisiin normaalina asiana? Kysymys osoitettu erityisesti tyttöjen äideille.
Kommentit (14)
Joo ja miespuoliset meillä ruikkii lastinsa pitkin kattoja,et äiti pääsee siivoomaan ja toteamaan murrosiän. Pojat on poikia.
No en, roskat kuuluvat roskikseen.
Jätän sänkyyn miehen puolelle merkiksi
Käytetyt tamponit menee meillä kuusen koristeiksi. Ihanaa joulun punaa.
Soitapa marttaliittoon ja kysy mitä jätteille tehdään.
Ehdottomasti! Töissä jätän wc-kopin lavuaariin lojumaan ja deiteillä paiskaan miehen wc-pönttöön. Tämä kielii siitä, että minä määrään.
Herranjestas, en tietenkään. Saattaa aiheuttaa ahdistusta lapsissa. Miten sekaisin vanhemmat on nykyään?
Eikö tuo ole hyvä hienovarainen vinkki siitä, että kuukautiset on luonnollista ja ok? Tekee varmasti pojillekin hyvää nähdä joskus käytetty terveysside, jotta osaavat suhtautua asiaan luonnollisesti.
Tämäkin asia on pohdituttanut aloittajaa jo vuosia 🥺
Oikein verisiä laitan roikkumaan ruokapöydän päällä olevaan valaisimeen.
Vierailija kirjoitti:
Eikö tuo ole hyvä hienovarainen vinkki siitä, että kuukautiset on luonnollista ja ok? Tekee varmasti pojillekin hyvää nähdä joskus käytetty terveysside, jotta osaavat suhtautua asiaan luonnollisesti.
Itsehän teippaan siteen otsaani ja saatan lapset luokkaan asti. Saavat tasapainoisen aikuisen mallia siinä muutkin.
Jos meilläkin olisi tehty näin kun olin lapsi, niin olisin säästynyt paljolta kuukautishäpeältä
No en todellakaan jätä