Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomen kannattaisi tehdä Japanille ja Kiinalle perustavanlaatuinen selvitys rasismikohun taustoista, miten homma lähti lapasesta

Vierailija
16.12.2025 |

Nyt tämä aasialaisiin kohdistuva rasismikohu on saanut järjettömät mittasuhteet ja kyseessä on todellakin täydellinen väärinymmärrys, kun alkujaan kyseessa ei ollut pahantahtoinen ele.  Homma lähti lapasesta siinä, että media leipoi tästä isomman kohun kuin se olisi ansainnut.

Näistä silmien vääntelykuvista välittyy automaattisesti vihreellisesti rasistinen kuva, mika ei ollut kuitenkaan ilvelyn motiivina.  Siksi olisi tärkeää tehdä perustavanlaatuinen selvitys Japanille ja Kiinalle, jotta he ymmärtäisivät kohun taustan ja miksi ilveiltiin tarjoten sympatiaa misskohuun tahattomasti joutuneelle Sarahille.

On hyvä esimerkiksi kertoa, miten meillä Suomessa on eritoten vihervasemmiston ja demarien toimesta ylläpidetty jo useampia rasimikohuja, jotka ovat saaneet alkunsa usein mittömistä aiheista koskien perussuomalaisista, joista oppositiossa ei pidetä. Perussuomalaisilla ei kuitenkaan ole rasistisia motiiveja vaan rasismikortit ovat heiluneet opposition toimesta.  Silti epäviisasta ja harkitsematonta toimintaa perussuomalaisilta edustajilta tarjota tällaisia mahdollisuuksia oppositiolle ja median kohuille toistamiseen vaikka kuinka se olisikin vain huumoria.  Kyse on siitä miten asiat nähdään ja tulkitaan ja siksi varovaisuus olisi paikallaan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla