Minkälaisia joululahjoja olette saaneet työnantajalta?
Vähän ihmettelen ja odottelen, kun tämän vuoden lahjasta ei ole kuulunut vielä mitään ja ihmiset rupeavat jo jäämään joululomilleen. Mahtaako tulla minkäänlaista muistamista tänä vuonna?
Meillä lahjat ovat aiempina vuosina vaihdelleet todella laidasta laitaan ensiapulaukusta uunivuokaan ja käsipainoista oliiviöljyyn. Parhaita minusta ne, että tietyllä summalla sai valita lahjan itse verkkokaupasta. Siellä oli hyvin erilaisia vaihtoehtoja ja varmasti suurin osa ihmisistä löysi mieleisensä.
Kommentit (32)
Yleensä joku "parempi" glögi mikä maistuu ihan paskalta perus Marliin verrattuna ja läjä kaikenlaista halpaa keksiä ja karkkia. Yhtenä vuotena oli lahjakortti millä sai valita mitä halusi, tykkäsin siitä enemmän kuin perinteisestä joulukassista.
Lastenhoitotöissä ei ole tullut kunnallisella puolella mitään vuosikausiin. Ei edes hyvän joulun toivotuksia suurimmassa osassa paikkoja
Terveiset kaupungin hommista. Ei saada yhtään mitään.
50e lahjakortti tuonne tuotekauppaan. Sama tulee kaikissa tilanteissa, oli joulu tai 10v firmassa. Muita vaihtoehtoja ei ole.
Isossa pörssiyhtiössä on lähinnä jaeltu potkuja.
Suklaalevy
henkilökohtainen avustaja
Saadaan valita joku itselle mieleinen vaihtoehto tuotesivustolta. Siellä on aina jotain suomalaista sisustusdesignia tai esim. lahjakorttia hierontaan. Arvo 50-70€.
Minä sain joka vuosi joulukuussa kaksinkertaisen palkan. Tai se maksettiin niin, että puolet joulukuussa ja se toinen puoli maaliskuussa, verotuksen vuoksi. Se oli varsin hyvä joululahja työnantajalta. Eläkkeellä ei saa enää kaksinkertaista eläkettä joulukuussa ja se on aika harmillista.
Työnantaja ei muista mitenkään, ei ole työurani aikana koskaan muistanut. Koskaan en ole myöskään ollut työnantajan järjestämissä pikkujouluissa, ne kekkerit järjestetään ja maksetaan aina omasta pussista kokonaan, käytännössä siis mennään työkaverien kanssa ulos syömään ja sen jälkeen parille baariin, omalla rahalla.
Lasten vanhemmilta tulee sitten kyllä kivoja muistamisia, pääasiassa konvehteja, kynttilöitä, käsirasvaa, villasukat tms.
Terveisin Päiväkodin aikuinen
En ole saanut mitään vaikka 11 vuotta sama työpaikka.
Useimpina vuosina en mitään. Joskus joulukukan, avaimenperän tmv.
T. Opettaja
Hyvin perinteinen eli pullo punaviiniä ja konvehtirasia.
Meille tulee kuvasto, josta voi valita. Mm. Royal Copenhagenin tarjoiluastioita, bambu-pyyheliinoja, lakanasettejä, pienelektroniikka jne. Siis ihan laidasta laitaan. Ja jos ei mitään halua, voi valita myös lahjoituksen hyväntekeväisyyteen.
Aijaa, minua taas inhottaa nuo mainokset kesken upean konsertin tms enkä ikinä milloinkaan osta niitä tuotteita!!!
Tänä vuonna tosi mieluinen lahja, välipäivät palkallista vapaata.
Mainoskrääsää niin kuin joka vuosi mielummin otan vaikka niitä pahoja juhlapöydän konvehteja kuin taas ilmaiskrääsää millä ei tee yhtään mitään.
Kävelysauvat.
En tosin ottanut niitä ollenkaan vastaan. Olisi siis pitänyt käydä hakemassa ne jostain toisesta toimipisteestä. Mulla on jo, enkä niitäkään käytä.