Venäjän saartorengas kiristyy, 1500 ukrainalaista jäämässä mottiin!
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011684395.html
Venäjä on saartanut lähes kokonaan Myrnohradin kaivoskaupungin. Ukrainan sodanjohto ei ole antanut lupaa vetäytyä Venäjän voiman alta, joten 1500 sotilasta on motissa:) Venäjä painaa päälle rintamalla ihan täysillä koko ajan.
Zelenski ja asevoimien päällikkö ovat kertoneet julkisuuteen räikeitä hätävaleita, että Pokorovskista olisi vallattu puolet takaisin:D:D Sotilaat rintamalla sekä ukrainalaiset bloggarit ovat tyrmänneet johtajien kertomat höpöpuheet:D Zelenskin valheita ei usko enää omatkaan:D Ainut joka uskoo niin Stubb.
Minä veikkaan, että olot Venäjän motissa ovat paljon huonommat kuin sinun kotisohvallasi, paljon paljon huonommat:)
Kommentit (2)
niinhän se ryssssä valehtelee
https://112.ua/en/bitva-za-pokrovsk-desantniki-sprostuvali-fejki-pro-za…
Yleisesikunta julkaisee toistuvasti Pokrovskin alueesta karttoja, jotka eivät vastaa todellisuutta edes suunnilleen, ukrainalainen sotablogaaja Serhii Sternenko kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Myöskään Ukrainska Pravdalle ja Hromadskelle puhuneiden sotilaiden mukaan sodanjohdon lausunnot eivät vastaa todellista tilannetta.
Jos uudelleenryhmitystä ei tehdä, osa joukosta kuolee ja osa jää vangiksi, Hromadskelle puhunut korkea upseeri sanoi Myrnohradista."
Zelenski valehtelee epätoivoisesti. Ihan niiko Hitler:D Sama vastustaja ja lopputulos on oleva sama.