Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3-vuotis neuvolakokemuksia kaivataan

21.04.2007 |

Minua kiinnostaisi tietää, että minkälaisia testejä ja temppuja muissa neuvoloissa teetetään 3-vuotiaille.



Täällä keski-suomessa lapsen olisi pitänyt osata ainakin mm piirtää vaaka-ja pystyviiva, hypätä tasajalkaa, rakentaa palikoista torni sekä heittää palloa...eikö tuo viivojen piirtäminen ole melko vaativaa 3-vuotiaalle eikö joskus ole puhuttu, että ympyrä pitäisi osata 3-vuotiaana?



Meillä käytiin " kokeilemassa" neuvolassa käyntiä mutta poika ujosteli neuvolatätiä niin rankasti ettei suostunut tulemaan isänsä selän takaa pois puhumattakaan, että olisi antanut mitata/punnita itseään.



Mennään parin viikon päästä heti aamusta ja tällä kertaa äidin kanssa = )



Beatitude & pikku uhmaikäinen 3 vuotias & vauvanen 4 viikkoa

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viivan piirtäminen oli sitä, että neuvolantäti piirsi vaakaviivan ja pyysi poikaa tekemään perässä ja sama pystyviivan kanssa.



Lisäksi piti kuiskauksesta pakata nallen reppuun tädin sanomat tavarat pöydältä. Näyttää kuvasta (lapsen kuvasta) erilaisia ruumiinosia, helppoja siis kuten jalat, pää jne. Kuvista kertoa vähän muutakin, mitä eläimiä ja mitä ne sanoo.



Sitten th sanoi kolme samantyylistä sanaa kuten pallo pulla pilli ja osoitti niiden kuvia ja sitten sen jälkeen sanoi yhden noista sanoista ja lapsen piti näyttää mikä se kuvista oli.



Ja vielä oli se näkötesti eli samanlainen kuin aikuisilla on se E-kirjaintaulu niin ainakin meidän neuvolassa siinä oli lapsilla talo, ympyrä, sydän ja joku neljäs mitä en muista. Th kysyi ensin lapselta mitä ne kuvat on (isoista) että tiesi millä nimellä lapsi mitäkin kuviota sanoo. Sitten idea olikin sama kuin aikuisilla eli kerro mitä on kuvassa ja aina mentiin pienempiin kuviin.

Vierailija
2/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 3-v. minun mielestäni rauhallinen ja keksittymiskykyinen tyttö. Silti tarkkaavaisuus herpaantui tarkastuksen lopussa. Tyttö selviytyi näkötestistä, heitti palloa, hyppasi tasajalkaa ja mutta esim. yhellä jalalla seisominen oli vaikeaa, kun ei ole sitä koskaan harjoitellut; väkisin tyttö otti aina tukea seinästä tms...



Viivojen pirtämistä mallista tyty ei myöskään tajunnut; osaa kyllä piirtää viivan, pallon ja pääjalkaisen, mutta neuvolatädin sepustukset ja ohjeet meni yli hilseen ;o) tyttö osasi nimetä kuvasta esineitä ja kokoeroja ja osasi pujotella helmiä lankaan..



Kuulotesti ei myöskään mennyt putkeen, kun siinä piti laittaa esine, jonka neuvolantäti kuiskasi, matkalaukkuun. Mentiin parin viikon kuluttua uudelleen (harjoiteltiin vähän kotona etukäteen) ja testi sujui hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä oli sellanen käynti, että tosiaan tuo näkötesti tehtiin, mutta neiti ei suostunut tehä sitä niillä " taikalaseilla" vaan teki sen vaan molemmilla silmillä. Sitten pallo piti osata piirtää ja muutaman värin se kysyi (niitä ei kuulemma tässä vaiheessa tarvii osata) kun neiti niistä rupesi juttelemaan. Meillä oli palikoista tornin rakentaminen jo 2-vuotis neuvolassa. Nyt täti vaan kysyi, että osaako kävellä varpaillaan/kantapäillään ja hypätä tasajalkaa. Ei tarvinnu näyttää vaan riitti että mä kerroin. Ei ollu mitään kuulotestiä vaan senkin se täti vaan kysyi, että kuuleeko hyvin mun mielestä.

Vierailija
4/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tasajalkaa hyppimistä

Piirsi ympyrän ja ristin

Näkötesti

Tornia tekivät

Piti tietää isompi, pitempi, takana, edessä käsitteet

Jotain värejä kysy

Vierailija
5/8 |
21.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neuvolakäynnillä testattiin juuri nuo samat asiat, jotka Jarkon mami luetteli ja samalla tavallakin. Ethän Jarkon mami satu olemaan tampereelta=)



nonnu78

Vierailija
6/8 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi paljon piti tehdä erilaisia tehtäviä.



-näkötesti

-isompi-pienempi

-värit (ei osattu kuin musta)

-mallin mukaan piti piirtää vaaka-ja pystysuora viiva

-kuvasta ja itsestä ruumiinosien tunnistamista

-korkin avausta

-kuvassa oli pallo, pelle ja pullo piti näyttää esim pelle

-piti kertoa kuvasta mitä tapahtuu

-eläinten ja asioiden tunnistamista kuvasta

-annettiin punapohjainen ja keltapohjainen keppu sekä keltaisia ja punaisia läpysköjä kasaan pöydälle. Läpyskät piti jaotella omiin astioihinsa värin mukaan.

-kuullun ymmärtämistä. vie X päydälle ja tuo Y pöydän alta äidille ja ota pöydältä C ja vie hoitopöydälle.

-viivaa pitkin kävelyä

-varvistamista

-hyppimistä

-pallon potkimista, heittämistä koriin, kiinniottoa



Olikohan tossa kaikki? aikaa meni n. 50 min ja kokoajan tehtiin jotaintehtävää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No läheltä ollaan, Hervannasta nimittäin=) Teillä taitaa kuitenkin olla oma neuvola. Kuvauksesi kuulosti niin tutulta, että olin jo lähes varma, että käytte samalla TH:lla. Aurinkoista kevättä kuitenkin=)



nonnu78

Vierailija
8/8 |
22.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten nim. 221179 kuvasi, meillä oli ihan samat testit. :) Ainoa ero oli ettei meillä ollut mitään näkötestiä erikseen, vaan kaiken muun ohella huomaamatta testasi näönkin.



Me käytiin neuvolassa jo 2,5-vuotiaana, kun ed. neuvola oli 1,5-vuotiaana. Muuten sujui oikein hyvin, mutta kierrekorkin avaamisessa piti neuvoa, eikä poika suostunut seisomaan ilman tukea yhdellä jalalla. Sanoi vaan tädille, että " näin on paljon helpompaa!" =D