Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Verkkokaupan black fridayn päätarjoukset todellakin iso vitsi

Vierailija
27.11.2025 |

Esim. joku Honorin puhelin muka isossa alessa. Sama puhelin tismalleen samalla hinnalla myynnissä kaikissa muissakin kaupoissa. Joskushan näistä löysi oikeasti edullisia tarjouksia

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ou jee! 🤠🙁🥸

Vierailija
2/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihin perustuu tämä outo käsitys että yritykset jakaisivat tuotteita puoli-ilmaiseksi koska on taas joku markkinointiosaston keksimä tarjousviikko?

Edelleen siitä tuotteesta pitää saada riittävä kate.

Käytännössä tarjoukset voi jakaa kahteen ryhmään:

1) kaupat tyhjentävät varastojaan tavarasta joka ei ole mennyt kaupaksi ja josta halutaan eroon. Tämä näkyy erityisesti vaatekaupassa kun tarjouspaitaa on saatavilla vain XXXL  -kokoisena ja mintun kellertävänä kun haluaisit mediumin ja mustan. 

2) Tavaran valmistajat käyttävät markkinointibudjettiaan siihen että saadaan näkyvyyttä jollain huikealla tarjouksella. Näissä yleensä tavaran valmistaja tai maahantuoja kattaa kulut mutta myyntierät ovat pieniä. Nämä ovat niitä kun kahden sadan android puhelimen saa satasella mutta niitä myydään vain 15 kpl ja sen jälkeen erä on loppu.

Suurin tuotto kaupalle tulee niistä asiakkaista jotka tulevat jommankumman tarjoustyypin houkuttelemana, eivät löydä haluamaansa mutta ostavat sitten jotain muuta vaikka eivät sitä tarvitsisi koska onhan black friday ja silloin kuuluu ostaa. 

Eräässä liikkeessä näin muuten viime viikolla 80€:lla ostamani tuotteen black friday tarjouksena hintaan 89€, hintalappuun oli vain muutettu normaalihinnaksi 149€ 

Älkää ostako sellaista mitä ette tarvitse tai mitä ette olisi valmiita ostamaan myös normaalihintaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollu motorola edge pro 60 kännyy 100 eurolla.. tylsää

Vierailija
4/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävä asiahan tuo on. Ota vaikka keksi!

Vierailija
5/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekana vuotena pari liikettä lähti mukaan yhden päivän aleen, seuraavana vuotena kaikki, koska oli huomattu, mikä menestys päivä on. Seuraavaksi sitten olikin aika luopua yhden päivän hyvistä aleista ja alkaa laajentaa koko käsitettä viikon mittaiseksi. Tänä vuonna sitten on jo siirrytty kuukauden mittaiseen alekampanjaan. Ja kun tämä kamppis on jaettu pitkälle aikavälille, ei ole mitään syytä pitää alennusprosentteja niin suurena. Voi valita muutaman sisäänheittotuotteen ja pistää pienet prosentit muille tuotteille. Sitten vaan kuukautta tai paria ennen alen alkamista, nostetaan hintoja, jotta ei tarvitse missään mainoksessa kertoa, millä hinnalla tuotetta on myyty normaalisti ja saadaan alennusmyynnistäkin hyvä kate. Pikkufirmoilla ei ole varaa lähteä mukaan ollenkaan ja isommat myyvät vaikka mummonsa, jos mahdollista. Ahneudesta siinä on kyse.

Vierailija
6/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä, ap! Selasin läpi. Miksi niin paljon kaikkea vauvatarviketta ja matkalaukkuja?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yksi